Petrol fiyatlarında sıcak gelişme
Trump'tan yeni Türkiye açıklaması
İYİ PARTİ GEBZE YENİLENDİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İSTANBUL SEÇİMİNİN SONUÇLARI

Vehbi Yahşi
25.06.2019 / 00:00


31 Mart yerel seçimlerinde bilindiği üzere, İstanbul seçimine aday göstermeyerek girmeyen HDP, millet ittifakını destekleme kararı almıştı. Bu şartlarda İstanbul seçimleri büyükşehir belediye başkanlığı bazında eşit sayılacak oy oranı ile sonuçlandı. Bunun üzerine yapılan itirazlar sonucu YSK, İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimini iptal ederek yenileme kararı aldı.

Artık bu sonuçlara göre eşitliğin cumhur ittifakının adayının lehine bozulabilmesi için ya hdp seçmeninin cumhur ittifakını desteklemesi yönünde kararını değiştirmesi ya da seçimlerde tarafsız kalarak sandığa gitmemesi gerekiyordu.

İşte seçimlere üç gün kala hiç beklenmedik bir şey oldu ve terörist başının hdp yöneticilerine ve seçmenine İstanbul seçimlerinde tarafsızlık çağrısı yapan bir mektubu yayınlandı.

İşte bu çağrıdan sonra, seçim süreci boyunca millet ittifakını HDP’nin desteğini aldığı ve bu desteği reddetmediği için bunun pkk ile dolaylı ittifak yapmak anlamına geldiğini söyleyen ve bununla millet ittifakını suçlayan cumhur ittifakının, terörist başının hdp’ye tarafsızlık çağrısı yapmasının dolaylı olarak cumhur ittifakına destek anlamına geldiğini belirtmesi ve bu desteği reddedici açıklamalar yapması gerekiyordu.

Hatta bir adım daha ileriye giderek cumhur ittifakı bundan sonra seçimi kazansa bile bu başarısının terörist başının dolaylı sayılacak bu desteğinin gölgesinde kalacağı bu sebeple terörist başının dolaylı desteği ile onun gölgesinde kalacak bir İstanbul seçimini kazanmaktan ise kaybetmenin daha hayırlı olacağı belirtilerek cumhur ittifakının İstanbul seçimlerinden çekilme kararı alması gerekiyordu.

Bu tepkileri gösteremeyen ve bu kararları alamayan cumhur ittifakı yerine cumhur ittifakının seçmeninin bir kısmı bu gösterilmeyen tepkileri gösterdi ve terörist başının dolaylı desteği ile İstanbul’u kazanmaktansa kazanmamanın daha hayırlı olacağına karar vererek Millet ittifakını destekledi ve büyük bir farkla kazandırdı.

Evet, hem HDP, terörist başının talimatına uymayarak millet ittifakını desteklemekle hem de cumhur ittifakının seçmeninin bir kısmının taraf değiştirerek millet ittifakının adayını desteklemekle ve kazandırmakla cumhur ittifakı ve ülke yararına çok hayırlı bir iş yapılmış oldu.

Çünkü eğer cumhur ittifakı bu şartlarda seçimi kazansa idi başarısı terörist başının gölgesi altında kalacak dolayısı ile terörist başının hükümetin nezdinde ister istemez değeri artacak ve hükümetin muhatabı konumuna yükselecekti. Bunun etkileri daha sonra hükümetin terörle mücadelesinde gerileme olarak kendisini gösterecekti. Devamında da terörist başının 2023 başkanlık seçimlerde de etkisinin olacağı düşünülerek terörist başına istemeyerekte olsa tavizler verilecek ve beklide yeni bir faydasız çözüm sürecine tekrar girilecekti yani özetle cumhur ittifakı terörist başının etkisinden kurtulamayacaktı. Bunun sonucunda da cumhur ittifakı 2023 seçimlerine milliyetçi ve muhafazakâr kesimin desteğini büyük oranda kaybetmiş olarak girecekti.

O halde hem HDP’yi hem de cumhur ittifakının liderlerini ve hükümetimizi terörist başının etkisi altına girmekten kurtarmış olan, dolayısı ile cumhur ittifakını 2023 seçimlerine daha da güçlenerek girmesini sağlayacak olan İstanbul seçiminin bu sonucunun, ülkemiz için en hayırlısı olduğunu görmemiz gerekmektedir.

Bu yazi toplam 285 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR