Fenerbahçe'de transfer hareketliliği
TÜRKİYE DÜNYA ALTINCISI
Bakan Sönmez Dilovasına geliyor
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

LİSELERDE YENİ EĞİTİM MODELİ

Vehbi Yahşi
24.05.2019 / 00:00


Bakanlığımız, eğitim sistemini her geliştiriyoruz, değiştiriyoruz dedikçe farkında olmadan mutlaka denenmiş ve terk edilmiş önceki sistemlerden birine yeni bir sistem diye dönmüş olmaktadır.

Şöyle ki, Cumhurbaşkanımızın liselere tamamen sınavlı giriş sistemi olan TEOG kaldırılsın, sınavsız sistem getirilsin dediğinde bakanlığımız, liseleri nitelikli ve sınavla girilen liseler ve mahalli yerleştirme ile sınavsız girilen liseler olmak üzere ikiye ayırdı. Dolayısı ile TEOG’ geliş süreci olan kısmi sınavlı sisteme yeni bir sistem diye geçmiş oldu. Bu sürecin sonunda da sistemin 2013’de gelinen ve tamamen sınavlı sistem olan TEOG’ dönüşeceği muhakkaktır.

Bakanlığımız şimdi de liselerde yeni bir eğitim modeli diye daha önce uygulanmış ve terk edilmiş olan kredili sistem ile mevcut uygulamada olan sınıf sisteminin karışımı olan bir modeli yeni bir model diye ortaya koymuş durumdadır.

Eğitim alanları genelde akademik ve mesleki olmak üzere iki türlüdür. Kredili sistemde öğrenci derslerini kendisi seçmektedir. Bu sebeple bir kısım öğrencilerin seçtiği derslerin mezun olduğunda toplamda ne mesleki nede akademik alanda eğitim aldığını gösterir. Bu sebeple öğrenci belirsiz bir eğitim alanından mezun olduğu için üretime ve araştırma geliştirmeye yönelik hiçbir alanda işe yaramaması ile ortada kalmaktadır. Hatırlanacak olursa bu öğrencilere ne Fen nede Sosyal Bilimler türünde bir diploma değil, belirsiz bir alanı vurgulayan Genel Kültür adı altında bir diploma türü verilmekte idi. Sonuçta kredili sistemde azımsanmayacak sayıda bir öğrenci kitlesi ziyan olmakta idi. Bu sebeple de bu sistem bir dönem uygulandı ve terk edildi.

Sınıf sistemi de, öğrenci eğitim aldığı alanda başarısız olsa bile başarısız olduğu alanda mutlaka başarılı olması için ısrar eden bir sistem olduğu için öğrenci ilgi ve yetenekleri ile bağdaşmayan bir alanda zoraki başarılı olmakta ve bu alanda verimli olmayan ve isteyerek yapılmayan bir mesleki yaşama mecbur edilmektedir.

O halde liselerde olması gereken en doğru eğitim modeli nedir? Diye sorulduğunda bu model şudur diye hemen söyleyemesekte bu iki eğitim modelinin yanlışlarını içermeyen bir model olmalıdır diyebiliriz.

Şöyle ki Eğitim alanları mesleki ve akademik olarak genelde iki tür olduğuna göre öğrencinin mutlaka bu iki alandan birinde eğitim almasını sağlayan eğitim modeli en doğru model olacaktır.

Bunun için öğrenci önce isteğine göre akademik veya mesleki eğitim alanlarının biri içerisinde eğitime alınmalıdır. Başarısız olduğu anda da bu alanda başarılı olması mecbur kılınmayarak hemen diğer alana geçirilmelidir.

Görülüyor ki düşündüğümüz bu modelde öğrencinin dersleri seçmesi değil eğitim alanının türünü yani mesleki mi yoksa akademik alanda mı eğitim görmek istediğini seçmesi en doğrusu olacak gibidir. Öğrenci seçtiği alanda eğitim alırken de başarısız olursa başarılı olması mecbur edilmemeli ve eğitim alanının türünü değiştirmesinin istenmesi en doğrusu gözükmektedir.

Bu yazi toplam 502 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR