Fenerbahçe'de transfer hareketliliği
TÜRKİYE DÜNYA ALTINCISI
Bakan Sönmez Dilovasına geliyor
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Adı Özgürlük olan Mustafa Kemal!

Cengiz Yücak
19.05.2019 / 00:00


Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu..

Türk milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 

Ve kabullenilmedi de..

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal
'in Bandırma vapuru ile Samsun'a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, onun önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı başlattı..

Ve Mustafa Kemal'in Başkomutanlığında zafer zafere koşan Kuvayi Milliye ordusu, işgal güçlerini topraklarımızdan atıp, 9 Eylül 1922'de İzmir'de Yunanı denize döktükten sonra 29 Ekim 1923'de Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun ilanıyla zaferlerini taçlandırdı..

İşte o Cumhuriyetin sayesindedir ki; bugünü yaşıyoruz..

İşte bunun bilincinde olduğumuz içindir ki; 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal'in Bandırma vapuru ile Samsun'a çıkmasının 100.üncü yıldönümünü coşku ile kutluyoruz..

İşte yarınlarımızın bu ruhu yaşatmamıza bağlı olduğundan emin olduğumuz içindir ki; Dış düşmanların ve onların içindeki uzantıları olan iç hainlerin bütün çabalarına rağmen Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun bize bıraktığı Cumhuriyet'e sıkı sıkı sarılıyoruz..

Maalesef ve üzülerek görüyoruz ki; Cumhuriyet'in nimetlerinden faydalanarak bu ülkede belirli mertebelere ulaşmış ve makamlara yerlemiş olan bazı kişiler, Mustafa Kemal Atatürk'ü bu milletin zihninden yok etmek için her türlü ihanet faaliyetine göz yumdukları gibi kendileri de yok saymaya devam ediyorlar..

Atatürk bu tür soysuzların türeyebileceğini bildiği içindir ki, 1927'de kaleme aldığı "Gençliğe Hitabe"sinde aynen şöyle diyordu;

"İstiklâl ve cumhuriyetine kasdedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti'ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! "

İşte o gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde olan soysuz şerefsizlere diyoruz ki;

Başaramayacaksınız..

Adı "Özgürlük" ile eşleşen Mustafa Kemal Atatürk'ü beynimizden ve yüreğimizden söküp atamayacaksınız..

Değil 100 yıl, bin yıl geçse dahi hem Mustafa Kemal'in o bağımsızlık ruhu hem de Türkiye Cumhuriyeti yaşamaya devam edecektir..

Bu yazi toplam 1553 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR