Selahattin Demirtaş hakkında karar verildi
Çevre Bakanı niçin istifa etti?
Ak Parti Gebze toplanıyor
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İşte Ak Partinin durumu?

Cengiz Yücak
27.04.2019 / 00:00


31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi dönemde sorulabilecek olan "Ak Partide neler oluyor?" şeklinde ki bir sorunun "kuruluşundan beri süregelen rutin şeyler oluyor, başka ne olacak ki" diye bir cevabı olurdu..

Lakin o sorunun cevabı 27 Nisan 2019 itibari ile böyle değil..

Bugün için Ak Partide çok şeyler oluyor..

Yarın için Ak Partide çok şeyler olacak..

Çünkü 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçları hem Ak Partilileri birbirleriyle hem de seçmeni ile Ak Partiyi yüzleştirdi..

"Yüzleşme" demek "gerçek olan ile karşı karşıya gelme" demektir.. 

Bugün Ak Parti kendi gerçeği ile karşı karşıyadır..

Nedir o gerçek?

Ankara ve İstanbul gibi kalelerinde seçim kaybetmiş olan ve de Adana, Antalya, Eskişehir, Aydın, İzmir, Hatay, Mersin, Muğla ve Tekirdağ gibi büyük metropollerin büyükşehir yönetimlerinde de olmayan bir Ak Parti..

Bu saydığım metropol kentler, Türkiye'nin 81 ilinin toplam nüfusunun yarısını içinde barındırdığı gibi diğer 70 ilde yaşayan nüfusu da sosyal ve siyasal olarak direk etkileyebiliyor..

Ve birde çok sayıda belediyesini ortağı MHP'ye kaptırmış durumda..

Ak Partinin yerel gerçeği bu..

Peki genel gerçeği ne?

24 Haziran 2018 itibari ile tek başına iktidarı bitmiş ve TBMM'de "Cumhur İttifakı" adı altında MHP'nin koalisyon ortaklığı ile iktidarda kalan bir Ak Parti..

Yine o MHP'nin dayatması ile 15 yıl boyunca hep desteklerini arkasında bulduğu Güneydoğu seçmeni ile arasında kırılgan bir fay hattı oluşturmuş olan bir Ak Parti..

Kendi aydın kesimini oluşturamadığı gibi 15 yıl boyunca hep arkasında olan liberal ve aydın kesimin desteğini de kaybetmiş olan bir Ak Parti..

2001'de ki kurucu çekirdek kadrodan çok sayıda ismini pasifize ederken, bugün için de o isimlerden Abdullah Gül destekli Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni bir parti karşısında iktidardan olma tehlikesi ile karşı karşıya gelmiş bulunan bir Ak Parti..

Ve bir de en önemlisi ülke ekonomisindeki kötü gidişatın ve giderek artan işsizliğin, yoksulluğun ve hayat pahalılığın sorumlusu olduğu gibi çözümünü de bulmak zorunda olan bir Ak Parti..

Dahası Kılıçdaroğlu'nun basiretsizliği ile 11 seçim kaybetmiş olmasına rağmen 12.inci seçimde kabuğunu kırarak seçim kazanan bir CHP'nin İmamoğlu rüzgarı ile genel iktidar diretmesine muhatap kalmış olan bir Ak Parti..

Evet tüm bunlar bugün için Ak Partinin karşı karşıya kaldığı gerçekleri..

Peki bunu ben biliyorum da Reis Erdoğan bilmiyor mu?

Bilemediklerimin misliyle fazlasını bile biliyor..

Peki Reis Erdoğan bildiğinin gereğini yapmaktan geri durur mu?

Bugüne kadar hiç durmadı.. yani gereğini hep yaptı..

Yine gereğini yapacak..

Erdoğan dün AK Parti’nin 28. Değerlendirme ve İstişare Kampı için Kızılcahamam’da düzenlettirdiği toplantıda AK Parti MKYK üyeleri, Bakanlar, il kadın ve gençlik kolları başkanları, büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanları, il genel meclis başkanları ile bir araya geldi..

Peki Genel Merkez, il ve ilçe yöneticileri ile yeni seçilen belediye başkanlarının katıldığı bu istişare toplantısında neler istişare edilecek?

Açıklanana göre yerel yönetimler, çevre, şehir ve kültür konulu sunumların yanı sıra 31 Mart Yerel Seçimleri’de değerlendirilecek...

Eyvallah..

Peki milletvekilleri niye yok?

Sanırım Reis Erdoğan yeni seçilen belediye başkanlarının siyasi ömrünü önümüzdeki 5 yıl için garanti görürken, milletvekillerinin 4 yıl 3 aylık siyasi ömürlerine aynı garantiyi vermiyor ya da veremiyor..

Yani bir erken genel seçim olasılığını göz ardı etmiyor..

Ve olası bir erken seçim için bu 5 yıl garantili yeni kadroyu bugünden motive ederken, mevcut milletvekillerine de "24 Haziran 2018 genel seçimlerinde olduğu gibi bir daha beni MHP ile koalisyona mecbur bırakacak bir seçim sonucuyla karşı karşıya bırakmanıza müsaade etmeyeceğim" mesajı veriyor.. 

Belediye başkanlarına da "bana ve genel merkezime bağlısınız milletvekillerine değil" demek istiyor..

Peki daha neler yapabilir Reis Erdoğan?

15 yıl boyunca hep desteklerini arkasında bulduğu Güneydoğu seçmeni ile arasında oluşmuş olan kırılgan fay hattını tehlike olmaktan çıkarabilir..

Ülke ekonomisindeki kötü gidişatın ve giderek artan işsizliğin, yoksulluğun ve hayat pahalılığın sorumlusu olan "Ekonomi Kurmay Kadrosu"nu toptan değiştirebilir ve de işi ehline teslim ederek kötü tabloyu düzeltme yoluna gidebilir..

Ve hatta bunun için Ak Partiden ayrı bir parti kuracağı konuşulan "Ekonomi Yönetiminin Altın Çocuğu Ali Babacan" ile el sıkışma girişimlerinde bile bulunabilir..

Dahası Ahmet Davutoğlu ile de orta bir yol arayabilir..

Sonuç;

Evet Ak Parti açısından işler iyi gitmiyor. Lakin Erdoğan'ın 15 Temmuz kanlı darbesi dahil olmak üzere çok daha kötülerinin de üstesinden geldiği de unutulmamalıdır..

Tabi ki de; tıpkı diğerlerinde olduğu gibi durum yine bıçak sırtı.. 

Etiketler:
Bu yazi toplam 3218 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR