İşte Fenerbahçe'nin toplam borcu
MHP eski ilçe başkanı öldürüldü
Yıldız futbolcusu Galatasaray'ı sildi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEÇİMLERDEKİ TEKNİK SORUN

Vehbi Yahşi
30.03.2019 / 00:00


Bir dönem içerisinde başkanlık ve parlamento seçimi ile yerel seçimlerin yapılabilme sırası üç türlü olabilmektedir. Birincisi iki seçimde aynı günde, ikincisi yerel seçimler önce başkanlık ve parlamento seçimleri sonra üçüncüsü de başkanlık ve parlamento seçimi önce yerel seçimler sonra yapılabilir.

Bu üç türlü seçimden ilk iki türlüsünde sorun yoktur. Çünkü her ikisinde de seçimlerin sonunda başkanlık ve parlamento seçimleri bitmiş yeni döneme kadar yeni bir başkan ve hükümet seçme ihtimali kalmamıştır. Yani başkanın ve hükümetinin arkasında halk desteği var mıdır yok mudur? Sorusunun sorulacağı, araştırılacağı siyasi süreçler bitmiştir. Bu durumda da seçilen başkan ve hükümeti arkamda halk desteği var, güveni ile görev yaparlar.

Fakat üçüncüsü olan başkanlık ve parlamento seçimleri önce, yerel seçimler sonra yapılırsa burada bir sorun ortaya çıkmaktadır. Şöyle ki, başkan seçildikten sonra yerel seçimler yapıldığında başkan partili olduğu için başkanın partisi seçildiği oy oranının ve de muhalefetin aldığı oy oranının altına düşerse, bu durum başkan halk desteğini kaybetmiş dolayısı ile meşruiyetini kaybetmiş anlamına gelir. Sonuçta başkanın meşruiyet çerçevesinde görev yapabilmesi için erken seçime giderek tekrar arkasına halk desteğini alma mecburiyeti ortaya çıkmaktadır. Bu da ülkeyi devamlı seçim sürecine sokacağı için ülkede seçim yapmaktan iş yapmaya zaman kalmayacaktır.

Görülüyor ki, yerel seçimler en son yapıldığında başkanlık ve parlamento seçim sonuçlarını geçersiz duruma düşürme gücüne ulaşabilme ihtimaline sahiptir.

O halde bu olumsuz ihtimali ortadan kaldırmak için yarın yapacağımız seçimler gibi üçüncü tür dediğimiz başkanlık ve parlamento seçimlerini önce, yerel seçimleri sonra yapma durumunu bu seçimlerden sonra ortadan kaldırmalıyız. Yani ya her ikisini de aynı anda ya da yerel seçimleri önce başkanlık ve parlamento seçimlerini sonra yapmalıyız ki yeni döneme kadar başkanlığın ve hükümetinin meşruiyeti sorunu ihtimali ortaya çıkmasın ve erken seçimler gündeme gelmesin. Ülkemiz zamanını ve iş gücünü devamlı yapılan seçimlerle kaybetmesin.

Bu yazi toplam 837 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR