Fenerbahçe'de transfer hareketliliği
TÜRKİYE DÜNYA ALTINCISI
Bakan Sönmez Dilovasına geliyor
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HEM ZAN HEM İKİ YÜZ

Adalet Bora
29.03.2019 / 00:00


Çağın en büyük hastalığıdır kötü zan ve iki yüzlülük.. Doğruluğunu araştırmadan, muhatabına sorma gereği duymadan, kişi veya kişiler hakkında dedikodu, iftira ve yalan beyanda bulunan zavalılar  o kadar çok ki..

Bu korkunç hastalığın en büyük nedeni ise kişilerin bulunduğu toplulukta kendi kusur ve yalanlarını, gerçek yüzünü gizleme çabasıdır. Başka insanlara iftira atarak kendini yüceltme çabasını gösterirken aslında nasıl aşağılık bir çukur olduğununda farkında olmuyor

Bunlardan o kadar çok ki.. Kadınlar ve erkekler farketmez. Dedikodu çemberine giren, biri hakkında konuşurken diğerini uyarmayan, insanların yüzlerine söyleyemeyeceklerini arkalarından konuşarak bu eylemi yapan,iki yüzlü davranan, insanları zan altında bırakan her kim olursa olsun, çukurdur, çamurdur, çöptür, kanalizasyondur..

Bunları dinleyen, bunları onaylayan da aynıdır..Unutmayın ki, her kimin inancı, namusu, şerefi, haysiyeti, hayatı hakkında gıyaben konuşursanız o büyük cehennemin bekçiliğini de yapmış olursunuz ki, birgün ama mutlaka birgün kendiniz, çoluk çocuğunuz veya yakınlarınız o iftiraları yaşamadan asla ölmeyecektir

Hele hele kendi münafıklıklarını gizlemek için başka insanların inançları hakkında yalan ve iftiralar yayanlar, insanların yüzüne karşı başka  arkasında bir başka konuşanların  vay haline.  onlar hakkında açık ve net ayet ve hadisler var..

İşte zan ile ilgili ayetler:

Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan, seni Allah'ın yolundan şaşırtıp-saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak 'zan ve tahminle yalan söylerler.(En'am Suresi, 116. ayet)

'Bir de; kötü bir zan ile zanda bulunan münafık erkeklerle münafık kadınları ve müşrik erkeklerle müşrik kadınları azaplandırması için. O kötülük çemberi, tepelerine insin. Allah, onlara karşı gazablanmış, onları lanetlemiş ve onlara cehennemi hazırlamıştır. Varacakları yer ne kötüdür. (Fetih Suresi, 6. ayet)

Onu işittiğiniz zaman, erkek mü'minler ile kadın mü'minlerin kendi nefisleri adına hayırlı bir zanda bulunup: "Bu, açıkça uydurulmuş iftira bir sözdür" demeleri gerekmez miydi?(Nur Suresi, 12. ayet)

Kahrolsun, o 'zan ve tahminle yalan söyleyenler'(Zariyat Suresi, 10. ayet)

Ve işte iki yüzlerle ilgili hadisler

Peygamber efendimiz buyurdular ki: “Ahir zamanda, dinle dünyayı taleb eden insanlar zuhur edecek. Bunlar, insanlar(a iyi görünüp, onları aldatmak) için öyle bir yumuşaklığa bürünürler ki koyun postu yanlarında kaba kalır. Diller de baldan daha tatlıdır. Ancak kalbleri kurtlarınkinden vahşidir. Cenâb-ı Hakk (bunlar için) şöyle diyecektir: “Beni aldatmaya mı çalışıyorsunuz, yoksa bana karşı cürete mi yelteniyorsunuz? Zât-ı Akdesime yemin olsun, bunlar üzerine, kendilerinden çıkacak öyle bir fitne göndereceğim ki, içlerinde halim olanlar bile şaşkına dönecekler.”(Ebu Hureyre ve İbnu Ömer)

“Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:“Kimin dünyada iki yüzü varsa kıyamet günü, ateşten iki dili olacaktır.” (Ammâr İbnu Yâsir )Etiketler:
Bu yazi toplam 1258 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR