FENER ŞOKTA
Komedyen başkan
Doğu Perinçek, Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı kınadı!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

2018-2019'DE EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Vehbi Yahşi
04.02.2019 / 00:00


Ülkemizde 1955 yılında Maarif Kolejleri adı altında yabancı dille eğitim yapan okulların açılmasından sonra bu okullara, 1964 de açılan Fen liselerine, daha sonra da Maarif kolejlerinin Anadolu liselerine dönüştürülmesi ile buralara, 1985 de açılan Anadolu İmam Hatip liselerine ve 2003 de açılan sosyal bilimler liselerine sınavla öğrenci alınmaya başlandı. 2013 yılına gelindiğinde de sınavsız öğrenci alan Genel Liselerin bütünü ile kapanıp Anadolu liselerine dönüşmesi sonucunda liselerin tamamı sınavla girilen okullar haline dönüşmüş oldu. Yani ortaöğretimde eğitim sistemimiz tamamen sınavlı sistemle oluşmuş oldu.

2017 yılına geldiğimizde de bakanlığın kararı ile ortaöğretimde artık sınavsız sisteme geçilecek denildi. Fakat daha sonra tamamen sınavsız sisteme geçilemediğinden bu seferde kısmi sınavlı sisteme geçilmek zorunda kalındı. Yani liselerin azınlıkta olan bir kısmı nitelikli okullar sınıfına alınarak buralara öğrenci alımı için sınav yapıldı. Diğerlerine ise mahalli yerleştirme denilen bir uygulama ile sınavsız olarak öğrenci alınmaya başlandı. Çünkü tamamen sınavsız sistem bulunamamıştı. Zaten tamamen sınavsız sistemin ne olduğu bilinmediği için 2013 yılına gelindiğinde liselere giriş tamamen sınavlı hale gelmişti.

Bu durumda eğitim sistemimiz kısır döngüye girmiş demektir. Çünkü kısmi sınavlı sistem zamanla tamamen sınavlı sisteme dönüşecektir. Şöyle ki, 1955 de başlayıp 2013 de sona eren süreçte olduğu gibi, nitelikli okullar diye sınıflandırılan ve sınavla öğrenci alan okullar zamanla her öğrencinin nitelikli okullarda okuma isteği sebebi ile toplumsal baskıya dönüşecek bunun sonucunda da eğitim sistemimizi sınavla öğrenci alan okulların sayısını artırmaya zorlayacak ve bu durum bir gün sınavsız öğrenci alan okulların kalmaması ile sonuçlanacaktır. Sonuçta 2013 yılında ulaştığımız ve 2017 yılında terk ettiğimiz tamamen sınavlı sisteme yıllar sonra tekrar döneceğiz demektir. Bu ise bir kısır döngüye girdiğimizin göstergesidir.

O halde bu kısır döngüden çıkmak dolayısı ile eğitim ve öğretimde zaman kaybını önlemek için ya tamamen sınavlı sisteme tekrar dönmemiz yani liselerin tamamına sınavla girmemiz gerekecek ya da tamamen sınavsız sistemi bulup geçmemiz gerekecektir. Orta öğretimde tamamen sınavsız sisteme geçtiğimiz, kısmi sınavlı sistemi de terk ettiğimizden belli olacaktır. Yani liselerin bir kısmına değil tamamına sınavsız olarak girdiğimizden anlaşılacaktır.

Bu yazi toplam 1521 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR