Selahattin Demirtaş hakkında karar verildi
Çevre Bakanı niçin istifa etti?
Ak Parti Gebze toplanıyor
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hemşehri Simsarları

Cengiz Yücak
29.12.2018 / 00:00


Kendisine güveni olmayan kişi başkalarının güvenilirliğinin arkasına sığınırmış hep. Kendine güven ise önce akıl ve sonrasında bilgi ve tecrübe ile sabittir..

Deyip geçtikten sonra geliyorum "Hemşehri Simsarları" şeklindeki yazı başlığıma..

Simsar çoğunlukla "tüccar" olarak da algılansa dahi tam da öyle denemez..

Simsar "komisyoncu" demektir..

Komisyoncu demek bir ticarette alan ile satan arasındaki pazarlığa müdahil olup kendisine de ufak da olsa pay çıkaran kişi..

Hani var ya; yolcu komisyoncuları işte, otogarlarda bağırırlar ya hep "Kars, Ardahan, Samsun, Giresun, Trabzon,Ankara, Adana, Hatay" diye ve sonra insanın koluna yapışırlar ve yolcuya bilet aldırdıktan sonra komisyonlarını alırlar otobüs yazıhanelerinden..

Hani yine var ya kurbanlık hayvan pazarlarında yine alıcı ile satıcının ellerini tutuşturup üç aşağı beş yukarı karşılıklı fiyat teklifleri üzerinden aşağı yukarı sallattıktan sonra "aldım-sattım" dedirttikten sonra satış bedeli üzerinden pay kapan kişi..

Yapsınlar..o da onların mesleği ve analarının ak sütü gibi helaldir aldıkları paralar..

Yazı başlığımıza koyduğumuz "Simsar" kelimesinden lafımız onlara değil..

Lafımız hemşehri simsarlarına..

"Hemşehri Simsarları" demek hemşehrilerini pazarlayanlar demektir..

Bunlar özellikle seçim zamanlarında ortaya çıkarak boy gösterirler ve heemşehrilerini siyasi partilere veya o partiler içindeki adaylara pazarlamaya çalışırlar..

Bunlar önce aday adaylarından nemalanırlar sonra aday olan kişiden ve en sonra da ilçe başkanı, belediye başkanı veya milletvekili seçilen kişiden..

Yani pazarlama alanları geniş..

Nasıl mı yaparlar bu işi?

Yöntem belli ve basit;

"Bizim hemşeriler benim ağzımın içinden çıkacak tek lafa bakarlar" diyerek önce tek başlarına pazarlamayı denerler hemşehrilerini..

Başarırlarsa ne ala yani aynen devam..

Yok eğer başaramazlarsa bu sefer üç beş kişi bir araya gelerek "bizim ekip" diye ortaya çıkarlar ve ekip adına şanslarını zorlarlar..

Baktılar ki aday adayı veya aday yemiyor bu ekip nanesini, son kez de "Dernek" adı altında yutturtmaya çalışırlar zokalarını "biz hemşehrilerimizi temsil ediyoruz" diyerekten..

Yahu on binlerce hemşehri nasıl sizin ağzınızdan çıkan bir lafa bakar?

Yahu onların kendi hür iradeleri yok mu ki sizin iradenize amade olsunlar?


Pessss yani..

Pesss ki ne pesssss..

Yahu hani sizin memleket ve hemşeri tutkunuz sadece gelenek, görenek ve kültürlerinizi yaşatmak için birlik, beraberlik ve dayanışmadan ibaretti?

Siz ne ara savruldunuz hemşehri simsarlığına?


Neyse...frene bastım...

Ha unutmadan bizim "simsar" lafımız sadece hemşehri simsarlarına..yoksa işini layıkıyla yapan hemşeri tutkunlarına bir diyeceğimiz yok..

Bu yazi toplam 4854 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR