İşte Fenerbahçe'nin toplam borcu
MHP eski ilçe başkanı öldürüldü
Yıldız futbolcusu Galatasaray'ı sildi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SURİYE POLİTİKAMIZ NE OLMALI

Vehbi Yahşi
25.09.2018 / 00:00


Suriye de Fırat’ın doğusunda, Amerika’nın silah ve siyasi desteği ile başta Amerika olmak üzere dış güçlerin güdümünde ve onların gizli emellerine hizmet edecek PYD egemenliğinde, Suriye’nin bütünlüğünü parçalayacak yapay bir Kürt devleti kurulması tehlikesi artarak devam etmektedir.

Bir Kürt devletinin kurulması neden tehlikeli olsun? Kürtlerinde devlet kurmaya hakları yok mu? Denilirse, kurulacak bir Kürt devletinin gerçek bir devlet olması şartı ile tabiî ki hakları vardır denilir.

Fakat bu devlet gerçek bir devlet olmayacak, başta içinde yaşayan Kürtlere sonrada komşularına en başta da bize zarar verecek yapay bir devlet olacaktır. Çünkü kuzey Suriye de, Fırat’ın doğusunda Kürtlerin siyasi idare oluşturmuş tarihsel bir geçmişi ve birikimi yoktur. Bu sebeple burada kurulacak bir Kürt devleti pyd’nin egemenliğinde, Amerika ve diğer dış güçlerin güdümünde emperyalistlerin gizli emellerini gerçekleştirecek ayrıca da uyuşturucu, silah vb. yasa dışı kazançların elde edileceği bir taşeron terör ve mafya devleti olacaktır.

Bu sebeple belirtmeliyiz ki, gerçek bir Kürt devletinin kurulacağı tek yer Musul ve Kerkük hariç Kuzey Iraktır. Çünkü burada yüzyıllar öncesinden beri önce beylik şeklinde sonrada bağlı olduğu devlet tarafından siyasi idaresi tanınan Kürt idari bölgesi vardı. 20.yüzyılın başından beride özerkliği tanına tanına gelmiş, şu anda da Kuzey Irak Kürt özerk bölgesi olarak tescil edilmiş bir Kürt özerk bölgesi vardır. Kürt devleti ancak burada bu özerk bölgenin bağımsızlığının tanınması ile kurulabilir, kurulursa da meşru olur.

Türkiye ise Suriye de Esad muhaliflerini (ÖSO) destekleyerek Esadı devirip muhaliflere Suriye’yi teslim etmeyi düşünerek Suriye’nin parçalanmasına istemese de hizmet etmektedir. Çünkü Rusya ve İranın Esadı desteklediği ve bugüne kadar da Esadın devrilmemesinin sebebinin bu destek olduğu bir gerçektir. Bu sebeple Türkiye bu siyasetinden vaz geçmeli, acilen Suriye politikasını değiştirmelidir.

Şöyle ki Türkiye, Suriye terör örgütlerinden temizlenene ve Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanana kadar Esadı Suriye’nin meşru tek siyasi idaresi olarak kabul edip muhaliflere (ÖSO) de kabul ettirerek, Rusya + İran + Esadın Suriyede ki resmi kuvvetleri +Türkiye+ ÖSO ile Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak için harekete geçmelidir. Bu birlikle Suriye de ne kadar terör örgütü varsa ve de pyd-pkk Suriye’den temizlenerek Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanmalıdır. Sonrada yeni bir anayasa yapılarak seçime gidilmeli ve Suriye’nin yeni siyasi idaresi belirlenmelidir.

Böylece toprak ve siyasi bütünlüğü sağlanmış bir Suriye’ye Türkiye’de ki Suriyeli göçmenler seve seve dönecek ayrıca Kürtlerde bir terör devleti içinde yaşamaktan kurtulacak, Halep ve civarı bölgelerdeki soydaşlarımız olan Türklerde huzura ve güvene kavuşacaklardır.

Bu politikaları uygulamanın, Esada karşı Türkiye’nin geri adım atması olarak düşünülmemesi gerekir. Çünkü Türkiye Esadı sadece, Suriye terör örgütlerinden temizlenene ve Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanana, sonrada yapılacak olan seçimle Suriye’nin meşru siyasi idaresi belirlenene kadar Suriye’nin meşru idarecisi olarak tanıyacaktır.

Bu sebeple Türkiye bu politika değişikliğini rahatça yapabilir. Hem de Rusya ve İran’a karşı eli güçlenmiş olur. Sonuçta da tüm taraflar için en iyi çözümlere kavuşulmuş olur.

Etiketler:
Bu yazi toplam 2034 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR