HDP'den flaş açıklama
TÜSİAD, İmamoğlu'nu kutladı
YSK Başkanı son rakamları açıkladı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kırını o kibir tahtını

Adalet Bora
20.09.2018 / 00:00


 Bir yere baş olmak önemlidir. Çünkü bir koltuğa, bir sandalyeye oturup baş olanların takındığı tavır, hal ve hareketler dalgalar halinde yayılır.. Onun için kibir tahtını kırın.. Gönül tahtını kurun!

Eğer koltuktaysanız çok dikkatli olun..  Gülümesiyin insanlara. Gülümsemek gerçekten insana kıymet vermenin en güzel göstergesidir. En kıymetli varlığın insan olduğu gerçeğini not edin yüreğinize.. Eğer bir koltuk verilmişse size, verdiğiniz hizmetlerin insanları mutlu ettiğinde kıymetlendiğini unutmayın. Eğer baştaysanız, Bencilik hastalığından arınmanız gerekiyor ki, yanınızda, emrinizde çalışanlarda o hastalıktan kurtulmuş olarak hizmet verebilsinler değil mi?

Kentte, okulda, hastanede, pastanede, postanede, belediyede kısacası nereyi yönetiyorsanız yönetin önce insana değer vermeniz gerektiğine inanın..

Çünkü sizin tavrınız, davranışınız, tutumunuz yönettiğiniz kurumları baştan sona etkiliyor. Çünkü yönetiğiniz kurumların aynası sizsiniz. Eğer o aynada güzellik görmek istiyorsaniz önce insanlara kıymet vermeniz gerekiyor..

Gidin hastanelere eğer başhekim ileşitim ve kibir sorununu çözmüşse o hastanedeki doktor da  temizlikçide, güvenlikçi de, paspasçı da, yemekçi de o sorunu çözmüştür. Baştan sona işler yolunda gider!

Gidin bir belediyeye, eğer belediye başkanı kendi kibir sorunu çözmüşse kapıdaki nöbetçi de, özel kalemi de, sekreteri de, müdürü de, kısacası tüm çalışanları da güler yüzlüdür, sorunları çözüme odaklıdır, gelen vatandaşa saygılıdır..

Gidin postaneye, eğer o müdür bir zahmet aşağı inip şöyle memurlarının gelen vatandaşa nasıl davrandığını gözlemlemiş ve onlara vatandaşa nasıl hizmet etmesi gerektiğini öğretmişse göreceksiniz ki orada sorun çözülmüştür.. Değilse baştan ayağa orada çalışanlar küçük dağları ben yarattım havasına girerler..

Gidin bir okula, eğer okül müdürü işini severek yapıyor, öğrencilere kapılarını açıyorsa, o okuldaki öğretmende, hizmetli de , müdür yardımcısı da aynı şekilde davranacaktır. Önce insan diyecektir,

Sözün özü, Nerede ve hangi mevkiide olursanız olun,  önce insan demdiğiniz ve kibir tahtını kırmadığınız sürece, gönül tahtlarında yer almanız mümkün olmayacak.. insanların gönüllerinde yer almayanlar ise, koltuklardan düştüğü gün hiç yaşamamış gibi unutulurlar.. Ne çok örnekler var değil mi? Tarihin çöplüğü; Ben ben deyip, şimdi esamesi okunmayanlarla dolu.. 

Etiketler:
Bu yazi toplam 981 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR