HDP'den flaş açıklama
TÜSİAD, İmamoğlu'nu kutladı
YSK Başkanı son rakamları açıkladı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TÜRKİYE NE YAPACAK?

Adalet Bora
10.09.2018 / 00:00


Türkiye İdlib hassasiyetini dünyaya duyurmada kararlı. Çünkü, Suriye'deki sorunu İdlib saldırısıyla bir çıkmaza sürüklemek isteyen ve bu saldırı ile yeniden güç kazanmanın peşinde olan bir  Esad var.. İdlib Esad'ın son altın vuruşu olacak.  İdlib, Rejim yanlıların ve terör örgütlerinin yuvası haline getirilmiş.. Ve en korkunç olanı ise 4 milyona yakın masum insan bu kentte yaşıyor ve adeta şu anda yaşayacakları kıyameti çaresizce seyretmekle kalıyorlar.. 

Türkiye dün olduğu gibi bugünde masumların katledilmesine, vatanlarından sürülmesine seyirci kalmayacak.. Çünkü, İdlib saldırısı korkunç bir insanlık felaketinin yaşanmasına zemin hazırlayacak.. Bu gerçeği görmezden gelenler, kapılarını insanlığıa ve Suriyeli göçmenlere kapatanlar İdlib'te Esad ve terör örgütlerine yeniden can suyu verme çabasındalar.. İşte Türkiye'nin de karşı çıktığı en önemli nokta bu..

Türkiye İdlib halkını Esad zulümüne teslim etmemek için direniyor.. Türkiye bu konuda tavizsiz duruşundan ödün vermiyor.. Milyonlarca Suriyeli göçmene ev sahipliği yapan Türkiye yeni bir insanlık dramının yaşanmaması için tüm çabaları sarfetmekte kararlı..

RUSYA SORUNU

Ama asıl sorun olan, Astana görüşmelerini birlikte yürüttüğü Rusya'nın ve henüz tarafını netleştirmesede İran'ın bu konudaki U dönüşleri.. Bir yandan Suriye'deki savaşı durdurma çabaları için üç ülke yan yana yürürken İdlib konusundaki bu görüş ayrılığı samimiyet ve birlikte yürüme güvenine ağır bir darbe vurma noktasında..

Rusya Türkiye'ye bir yandan dostluk gösterirken öte yandan Esad ve yandaşlarının başını okşamaya, onu orada tutup tıpkı Afganistan'da olduğu gibi ne yaşayan ne de ölen bir suriye yaratmaya yönelik bir projenin peşinde olduğu da bir gerçek.. 

İran ise ABD'nin sürekli tehditlerine karşı koymak için kendince haklı olarak Rusya ile yan yana yürüyerek gösterme yolunu seçtiği için Suriye konusunda da kendi doğrusunu değil, Rusya'nın doğrusunu onaylamak zorunda kalıyor.. İşte bu noktada Türkiye ne yazık ki, komşuları ve dostları tarafından yine yalnız bırakılıyor..

Terör örgütü YPG'yi ve uzantılarını destekleyen ve bu desteği açıkça ve aleni yapmaktan geri kalmayan ABD ve AB ülkeleri ise İdlib konusunda Türkiye'den yanaymış görüntüleri ve söylemleri ise 'kandırmaca'dan öteye gitmeyecek bir oyalamadan başka birşey değil

Sözün özü, 

Türkiye her zamanki gibi yine doğru bildiğini yapacak ve İdlib konusundan taviz vermeyecektir. Çünkü İdlib'e yapılan her saldırı Esad rejiminin kanla beslenmesine yardımcı olacak ve binlerce masum insanın çaresizliğine yol açacak.. 

Görünen o ki, dün olduğu gibi bugünde Türkiye yine zorlu ve sıkıntılı bir dönemle başa çıkmak için kendi yol haritasına göre hareket edecek..

Etiketler:
Bu yazi toplam 859 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR