Süre uzatıldı
Görevden alındı
Komutanlık duyurdu
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Atatürk ve 30 Ağustos hafıza kaydındadır

Cengiz Yücak
30.08.2018 / 00:00


İnsanoğlunun yaşanılan olayları hafızalarına kaydetme gibi ortak bir özelliği vardır. Hele hele yaşamlarına birebir etkisi olan iyi ve kötü olayları altını kalın çizgilerle çizerek kaydetme gibi apayrı bir özelliği daha vardır..

Siz ne yaparsanız yapın, hangi etki ve yetki gücünüzü kullanırsanız kullanın, insanoğlunun hafızasının kontrolünü kendi elinize geçiremezsiniz..

Hafızlarına onların isteği dışında ne yükleme yapabilirsiniz ne de var olanı silebilirsiniz..

İşte 30 Ağustos 1922 tarihi de, Türk insanının hafızasına hem bold harflerle yazılmış hem de altı kalın çizgilerle çizilmiş bir tarihtir..

30 Ağustos 1922  emperyalizme ve onun kuşatmasına karşı, Türk Milletinin kendi içinde etniksel ve mezhepsel farklılıklar gözetmeden bir ve beraber olarak karşı koyduğu gündür..

30 Ağustos 1922 bu milletin, işgal güçlerine teslim olmuş Hanedan Yönetimine rağmen bağımsızlık için kenetlendiği, kul olmaya son vererek birey olma-ulus olma arzu ve isteği ile Mustafa Kemal Atatürk'ün peşine düşerek  çağdaş, laik, özgür ve demokrat bir Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun yolunu açtığı gündür..

30 Ağustos 1922 tarihimizde ülke topraklarının işgal kuvvetlerinden geri alındığı günü temsil eder..

Türk insanı o tarihi uluslararası emperyallerin kuşatmalarına ve kulluk esaretine baş kaldırının miladi olarak bilir..

Türk insanı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere o zaferin kahramanlarını minnet ve şükranla anar..

Türk insanı o tarihten aldığı güç, moral ve motivasyonla geleceğine doğru daha güvenli bir o derecede kuvvetli adımlarla yürür..   

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 30 Ağustos 1922’deki "Büyük Zafer’i, 1924 Dumlupınar konuşmasında şöyle anlatıyordu;

“Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur. Ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.”

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, 30 Ağustos Zaferini değerlendirmesinde "Sakarya Meydan Muharebesi'nde cephede olan asker sayısı 96.326 idi. Büyük Taarruz da bu sayı 207.947'ye çıktı. Asker sayısının artmasının ana nedeni; Atatürk’ün halkı ümitsizlikten çıkartarak, ümit dolu bir noktaya getirmiş olmasıdır." dedi..

İşte 30 Ağustos ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin hafızasında "Emperyalizme karşı direniş ve özgürlük"ü temsil ettiği içindir ki; ABD Emperyalizmi destekli 15 Temmuz Darbe girişimi gecesi, Darbecilerin hedefinde olan iktidar partisi Ak Partinin Genel Merkez binasına yukarıdan aşağıya doğru dev bir Mustafa Kemal Atatürk portresi asıldı..

Bu millet, o unutulmaz kahraman liderinin portresini o duvarda gördüğü içindir ki; bir kez daha emperyalist işgale geçit vermedi..

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun..  

Etiketler:
Bu yazi toplam 4002 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR