HDP'den flaş açıklama
TÜSİAD, İmamoğlu'nu kutladı
YSK Başkanı son rakamları açıkladı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MİLLETVEKİLLİĞİ

Vehbi Yahşi
26.08.2018 / 00:00


Halkın yönetimdeki iradesinin temsil edildiği meclislerde, görev yapan milletvekilleri, toplumun refah düzeyini artırmak için projeler üreten, bunları yasalaştıran ve bir nevi toplum mühendisliği yapan siyasetçilerdir.

Bu sebeple milletvekili adaylarının topluma, proje üretebilecek kapasitede ve rehber olabilecek olanlardan seçilebilmeleri için milletvekilliğini bir menfaat kapısı durumuna düşürmemek gerekir ki, hakkı ile milletvekilliği yapacak olanlara yer açılabilsin.

Bu konuda alınacak tedbir ve düzenlemelerin başlıcaları şunlar olabilir.

1. Kamuda çalışan işçi veya memurlardan milletvekili seçilenler, görevli ve ücretli izinli sayılarak maaş ve ücretleri devam ettirilmeli ve kendi maaşı milletvekilliği maaşından az ise, maaşı vekil maaşına tamamlanarak ödenmeli, ayrıca vekillik maaşı ödenmemelidir, fazla ise sadece milletvekilliği maaşını almalıdırlar.

2. Özel sektörde çalışan işçi veya memurlardan milletvekili seçilenler, görevli ve ücretsiz izinli sayılmalı, emeklilik ve sağlık sigortası devam ettirilerek, milletvekilliği maaşından bunların primleri kesilmelidir.

3. Tarım, hizmet ve sanayi sektöründe ki iş adamlarından milletvekili seçilenler kamudan maaş almadıkları için milletvekilliği maaşını alabilirler.

4.Emeklilerden milletvekili seçilenlerin maaşları vekillik maaşına tamamlanarak ödenmeli ayrıca vekillik maaşı ödenmemelidir.

5.Milletvekilliğinden emekli olmaya son verilmelidir.

6.Milletvekillerine meclis içerisinde komisyon üyeliği vb. görevler için ayrıca ücret ödenmemelidir.

7.Milletvekillerine sekreter, danışman vb. yardımcıların verilmesinde abartıya düşülmemelidir.

8.Milletvekillerine ödenen haberleşme, iletişim ve ulaşım gibi vb. ödemeler yalnızca kamu hizmeti amaçlı olanlar için yapılmalıdır.

9. Her vekilin vekillik öncesi sağlık sigortası devam edeceğinden, milletvekilliğinin sağlık sigortası olmamalıdır.

10. Bu düzenlemelerin amacı milletvekillerinin çalışma şartlarını zorlaştırmak için değil, milletvekilliğini bir menfaat kapısı olmaktan çıkarmak için olmalıdır.

Bu paraleldeki düzenlemeler bakanlar ve bakan yardımcıları, danışmanlar, ofis ve kurul görevlileri için de getirilmelidir ki toplumun yönetimine ve refah düzeyini yükseltmeye talip olanlar gerçekten bu amaç için çalışacaklardan olabilsin ve seçilebilsin.

Şu bir gerçek ki siyasal açıdan toplum yönetimi bir menfaat kapısı değil bilakis bir fedakârlıktır. Bu fedakârlığı gösteremeyenler siyasi açıdan asla başarılı olamazlar.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1890 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR