CHP Demirören Medyanın kapısına dayandı
Adana'da Deprem
HDP Kocaeli mitinginde gözaltılar var
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

LİSELERE SINAVSIZ GEÇİŞ SİSTEMİ İÇİN YENİ ARAYIŞLAR

Vehbi Yahşi
18.07.2018 / 00:00


Eğitim sisteminde okullara giriş için sınavlı ve sınavsız giriş olmak üzere iki sistem vardır. Ülkemizde sınavsız sistem daha henüz keşfedilmiş olmadığından bakanlığımız, sınavsız geçiş sistemine geçiyoruz diyerek ve teog denilen sınavı kaldırarak tercihini sınavsız sistemden yana yapsa da yine de nitelikli diye nitelendirilen liselere sınavla öğrenci seçerek almaya yani bir nevi teog’u uygulamaya mecbur kaldı. Çünkü başka bir çare bulunamamıştı.

Sınavsız olarak öğrenci alan diğer liselerde de yerleştirmelerin herkesi memnun etmeyeceği daha şimdiden gözükmektedir. Bu sebeple sınavsız girilen liselerde eğer yerleştirmelerde bir sorun çıkarsa ve bu sorundan kurtulmak için buralarda da sınavla öğrenci alma yoluna gidilirse buna da şaşmamak gerekir.

Siyasilerin ara ara sınavsız üniversite söylemleri duyulsa da bu durum gerçekleşememektedir ve bilindiği gibi üniversitelere de sınavla öğrenci alınmaya devam edilmektedir. Çünkü sınavsız sistem bulunmadıkça sınavdan başka bir çare yoktur.

Yeni Milli Eğitim Bakanı da göreve başlarken ilk çalışmalarının liselere geçiş de daha iyi sistemlerin bulunması olacağını açıklamaya başladı. Gerçek şu ki, iki sistem var, biri sınav diğeri sınavsız geçiş sistemi. Birinci sistem ülkemizde yıllardır uygulanarak en mükemmel hale teog adı ve şekli ile geldi ve kaldırıldığı söylense de nitelikli okullara öğrenci seçimi için başka bir çare bulunamadığından uygulandı. Diğer liseler içinde öğrenci yerleştirmeleri eğer çıkmaza girerse uygulanacağı ihtimali her zaman vardır. İşte Milli Eğitim Bakanlığı ya bu daha keşfedilmemiş sınavsız sistemi keşfedecek ya da keşfedemez ise sınavlı sistemi adına başka bir şey diyerek uygulamaya devam edecek.

Bu sebeple sınavsız sistemin keşfini sadece bakanlığa bırakmadan, bakanlığa yardımcı olmak açısından bu işle ilgili herkesin düşünmesi gerekmektedir.

Üretim için elemenin şart olduğu tabiatın bir kuralıdır ve gerçeğidir. Bu sebeple her alanda iyi öğrenci yetiştirmenin ilk şartı, öğrencinin hangi okulda okuyacağına öğrencileri eleyerek karar vermektir. İşte sınav da zaten bu işlevi görmektedir yani okula göre öğrenciyi eleyerek tespit etmektedir. Eğer elemeden yani sınava tabi tutmadan öğrenciyi istediği okula gönderirsek başarı tesadüfî ve istisnai olur. Bu sonucun da bir değeri yoktur. Başarı garanti ve genele ait olmalıdır ki eğitimde verimlilikten bahsedebilelim ve bir değeri olsun. Bunun içinde öğrenciyi elemeye tabi tutmak şarttır.

Bu durumda demek ki sınavsız sistem; sınav yapmadan öğrenciyi eleyen sistemdir. Eleme işini sınav yaptığına göre, sınav yapmadan elemeyi nasıl yapacağız? İşte bu sorunun cevabını bulan sınavsız sistemi de bulmuş demektir.

Biz burada şimdilik sınavsız sistemin ne demek olduğunu bulmuş olduk. Artık sınavsız sistemin nasıl olacağının bulunmasını da bakanlığa ve ilgililere bırakıyoruz. Bu sınavsız sistem ya bulunacak ya da sınavlı sisteme düne kadar teog adı altında devam edildiği gibi bundan sonra da herhangi bir ad altında devam edilecek.

Etiketler:
Bu yazi toplam 2006 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR