İşte Fenerbahçe'nin toplam borcu
MHP eski ilçe başkanı öldürüldü
Yıldız futbolcusu Galatasaray'ı sildi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Siyaset, nezaket ve CHP

Adalet Bora
09.07.2018 / 00:00


Siyaseti güzelleştiren nezakettir. Geçmişten bugüne bu nezaketin milim milim kırpılarak yok edildiğine şahitlik ettik bugün. Yeni sistemin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreni sırasında CHP'nin başını çektiği ayağa kalkmama nezaketsizliği siyasette muhalefettin son çaresizliğinden başka birşey değildir. Ki, bu temel bir kuraldı aynı zamanda. Atatürk'ten bu yana seçilmiş tüm Cumhurbaşkanlarını tüm siyasi partiler ayakta karşılar.. Siz hem Atatürk'ü savunacaksınız hem de çıkıp 90 yıllık bir nezaket ve geleneği ayaklarınızın altına alacaksınız..

Peki bunu millete nasıl anlatacaksınız hepimiz merak ediyoruz? Bu mu yani muhalefetten anladığınız?

Bugün tarihi bir güne tanıklık eden Türkiye ve dünya, aynı zamanda tarihi bir nezaketsizliğe de tanıklık etme talihsizliğini kaydına aldı..CHP, HDP ve İYİ Partili vekillerin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını oturarak karşılaması nezaketsizliği siyasette muhalefet yapmanın çaresizliğini de gözler önüne sermiş oluyor.. Çünkü bu hareket tepki değildir. Bu taraftarlık değildir. Bu seçilmiş bir cumhurbaşkanına ve ona oy verenlere karşı yapılmış bir siyasi nezaketsizliktir ki, kendilerine karşı yapılmış olsaydı da bu fikrimiz değişmezdi

Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan yerine Muharrem İnce ya da Meral Akşener seçilmiş olsaydı ve tavır bu şekilde değişmeseydi biz yine de bunun büyük bir siyasi nezaketsizlik olduğunu belirtirdik. Partili Cumhurbaşkanlığı bahanesi CHP'nin ve diğer iki partinin nezaketsizliğini haklı çıkarmaz lakin adama sormazlar mı İnce Cumhurbaşkanı seçilmiş olsaydı partili cumhurbaşkanı olmayacak mıydı? CHP ve diğer iki parti aynı şeyi yapacaklar mıydı?

SONUÇ OLARAK: Siyasetteki nezaketi kendi beceriksizliklerine, kazanana ve seçilmişe karşı öfkesine, kıymetsiz ve akılcılıktan nasipsizliğe kurban edenler bu ülkede daha çok muhalefette kalıp, kendi minik koltuklarına ve üç beş taraftarına birer milletvekilli koltuğu hediye etmekten öteye gitmeyeceklerdir

Yeni dönemin siyasi nezaketi de beraberinde getirmesi temennisiyle yeni sistemin Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyoruz..

Etiketler:
Bu yazi toplam 879 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR