Deprem!
TBMM'de kabul edildi
Maduro kapıyı kapattı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dokunan siyasetçi yanar!

Cengiz Yücak
01.07.2018 / 00:00


Türk Siyaset tarihinde uzun soluklu olanların edindikleri tecrübeler ışığında kendilerinden sonra gelecek olan siyasetçilere demişler ki;

"Türkiye'de siyaset yapacaksan üç şey dikkat edeceksin. İki Mustafa bir de askere dokunmayacaksın. Birisi Hz. Muhammed Mustafa s.a.v, diğeri Mustafa Kemal Atatürk ve askere yani milletin “Peygamber ocağı” kabul ettiği Ordu. Bu üçü ile ilgili kelam edeceğin zaman üç tartıp bir söyleyeceksin."

Evet Türk milleti bu üç değeri konusunda çok hassas..

Ne laf söyletir ne de söylettirir..

İlla da söyleyen olursa onu da illa ki bir şekilde cezalandırır..

Sene 1994 siyaset yine tıkanmış ve dönemin TÜSİAD eski başkanı Cem Boyner, bu tıkanıklığı çözüp siyasete nefes aldırmak için politikaya soyunmuştu..

Gazeteler, tv'ler ve dönemin liberalleri de kendisine destek verince memlekette olağanüstü bir rüzgar oluştu ve "Yeni Demokrası Hareketi" adı altında partileşildi..

Benim de kurucu Gebze ilçe başkanı olduğum YDH kısa sürede Türk siyasetinin yıldızı haline dönüştü ve ilk seçimde iktidar alternatifi olarak gösterilmeye başlandı..

Bir taraftan 1995 Genel seçimlerine katılabilmek için hızla örgütlenirken diğer taraftan halkın kulağına hoş gelecek söylemler oluşturuluyordu. 

Başta Cengiz Çandar, Asaf Savaş Akad ve Ali Bayramoğlu gibi liberal aydın ve siyasetçilerin içlerinde olduğu kurul, Cemevlerinin Aleviler için resmi ibadethaneye dönüştürülerek Diyanet'ten bütçe ayrılması ve Kürtlere ana dilde eğitim başta olmak üzere toplumsal beklentilere yönelik söylemler geliştiriyor ve Cem Boyner'de kamuoyunda bunları yüksek telden seslendiriyordu..

Acaip bir rüzgar yakalamıştık. Gebze ilçe başkanı olarak gittiğim Dilovası beldesinde yaptığım konuşmalarda alkışlanma rekoru kırıyordum..

İşte her şeyin iyi gittiği o anlarda dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ahmet Çörekçi, bu söylemlerin TSK'nın Terörle Mücadelesine zarar vereceğini dile getirince bizim Yeni Demokrasi Hareketi Genel Başkanımız Cem Boyner, “Paşa Paşa sen kendi işine bak. Biz iktidarda olsaydık sen bu sözleri söyleyemezdin. Bizim iktidarımızda askerler siyasete yön veremeye kalkışmayacak" diye çıkıştı..

Her kesim şok olmuştu..

İşte o ara bir siyasi büyüğüm bana "Yücak uğraşma bu iş bitti. Bu millet size siyaset şansı vermez" dedi. "Neden" dediğim de ise "Askere laf atmayacaktı, askere kabadayılık yaparak siyaset için oy devşirmeye millet müsaade etmez." demişti..

Ve öyle de oldu..

İktidar alternatifi olduğumuz 1995 Genel seçimlerinde % 0.50 yani ancak yüzde yarım oy alabilmiştik..

Sonuç köylü köyüne herkes kendi evine..

Ve 24 Haziran 2018 erken genel seçimleri..

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce iktidara yürüyor..

Rüzgar pek fena..mitingleri insan kaynıyor..

Yüzbinler ve hatta milyonlara hitap eden Muharrem İnce coştukça coşuyor..

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya'da ki yemeğine katılan ve konuşmasını alkışlayan 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel'e tepki göstererek "Bir general öyle bir şey yapamaz. Yaptırmayacağım. Göreceksiniz, onun apoletlerini sökeceğim, 30 Ağustos’ta onu emekli edeceğim. " diye konuştu..

Halk tv ekranındaki miting canlı yayınında bu sözleri duyunca içim "cızzzz" etti ve "eyvah kaybettin sen" dedim..

Bu millet bu söyleme oy vermezdi..

Bu millet bir komutanının apoletlerini bir siyasetçiye söktürtmezdi..

Nitekim bunu çok iyi bilen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'de tv konuşmasında "bu millet komutanının apoletini sökmeye kalkanın dişini söker" demişti..

Ve sonuç apolet sökmeye kalkan Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 milyon daha az oy aldı..

Askere dokunmayacaksın ve hatta aşırı samimiyet ile dahi olsa üniformalı iken omuzuna el atmayacaksın.. 

Ha unutmadan; Kendisine " Hizmet Hareketi" adı altında koca bir imparatorluk kuran FETÖ'de, yargı militanlarınca kurduğu kumpas davaları ile başta dönemin eski Genelkurmay başkanı İlker Başbuğ olmak üzere çok sayıda komutanın apoletlerini söktürmüştü..

Etiketler:
Bu yazi toplam 3269 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR