HDP'den flaş açıklama
TÜSİAD, İmamoğlu'nu kutladı
YSK Başkanı son rakamları açıkladı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YENİ SİYASAL SİSTEMİMİZ HAYIRLI, UĞURLU OLSUN

Vehbi Yahşi
26.06.2018 / 00:00


1071’den 1876’ya kadar mutlakıyetle, 1876’dan 1908’e kadar kesintili, 1908’den 1922’de saltanatın kaldırılışına kadar da kesintisiz olarak meşrutiyetle, saltanatın kaldırılışından Cumhuriyetin ilan edilişine kadar da partisiz parlamenter sistem ile devletimizi idare ettik.

Cumhuriyet rejiminin ilanından 1946’ya kadar tek partili parlamenter sistem ile, 1946’dan 2018 yılına kadar da çok partili parlamenter sistem ile devam ettikten sonra 2018 yılı itibarı ile çok partili başkanlık sistemine geçmiş bulunuyoruz.

Yeni siyasi sisteme geçerken iyi bir başlangıç yapmak için, Cumhuriyete geçerken yaptığımız gibi devletimizin ve milletimizin kimliğini doğru bir şekilde bir kez daha belirtmek gerekir. Çünkü kimlikleri belirsiz devletlerin kapsamındaki milletler arasında zamanla barış bozulur ve devletin bekası tehlikeye düşer.

Bu sebeple 1918’e kadar ki imparatorluk yıllarımızda başka milletlere ait bazı devletleri ve özerk bölgeleri egemenliğimiz altına aldığımız için devletimizin kimliğini, bu devletlerin ve özerk bölgelerin, iç işlerinde siyasal haklarını tanıyan bir Türk imparatorluğu olarak belirlemiştik.

1918 den 1922’ye kadar Anadolu dışında egemenliğimiz altında bulunan tüm toprakları kaybettiğimizden, Cumhuriyete geçerken egemenliğimiz altında başka milletlere ait herhangi bir devlet ve özerk bölge kalmadığını belirterek artık üniter bir Türk devleti olduğumuzu ilan ettik.

İşte yeni siyasal sisteme başlarken bu gerçekler ve gerekçeler doğrultusunda devletimizin egemenliği dâhilinde 1922 den sonra başka milletlere ait herhangi bir devletin ve özerk bölgenin bulunmadığını, dolayısı ile devletimizin 1922 de parçalı Türk devleti modelinden, üniter bir Türk devleti modeline dönüştüğünü bir kez daha belirtmemiz gerekir.

Belirtmemiz gerekir ki, Türk vatandaşı olan herhangi bir milletin, Türkiye Cumhuriyetinden herhangi bir bölgede siyasal özerklik isteme hakkının olmadığı anlaşılsın ve boş yere bölücü durumuna düşülmesin, barış bozulmasın ve Türkiye Cumhuriyetine Türk vatandaşlığı ile bağlı, hem eşit vatandaşlar olarak hem de kendi etnik kimliklerinin her türlü doğal ve kültürel hakları içerisinde yaşanılsın.

Bu gerçekler ve gerekçeler doğrultusunda tek devlet olarak barış içerisinde yaşamak dileği ile başkanlık sistemimiz milletimize ve devletimize hayırlı uğurlu olsun.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1722 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR