Galatasaray açıkladı
Bakan'dan EYT açıklaması
FETÖ operasyonu; çok sayıda gözaltı var
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNDE PARTİ GENEL BAŞKANLIĞI

Vehbi Yahşi
22.04.2018 / 00:00


Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diye adlandırdığımız başkanlık sistemi, cumhurbaşkanlığı ile başbakanlığı birleştiren ve hükümetin de meclis dışından oluşturulduğu cumhuriyetin bir başka modelidir. Bu modelde cumhurbaşkanı, hükümetin ve devletin başkanıdır. Bu sistemde partiler de ülkenin refahı ve istikbali için ideolojiler ve projeler üreten, bu hususta yetkin milletvekili adaylarını bularak meclise üye sağlayan ve cumhurbaşkanı adaylarını çıkaran toplumun organize olmuş siyasi kurumlarıdır.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde cumhurbaşkanı adayı aynı zamanda milletvekili adayı olamadığı için, cumhurbaşkanlığına aday olup da seçilemeyen genel başkan milletvekili olamayacağından parlamento dışı kalmış olur. Parlamento dışı kalan genel başkanın partisinin başında kalması zor olacağından süreç içerisinde genel başkanlıktan uzaklaştırılması mukadderdir. O halde seçilme ihtimali uzak olan genel başkanların milletvekilliklerini riske etmemesi için bir ittifak içerisinde yer alarak cumhurbaşkanlığına aday olmamaları daha mantıklı bir yoldur.

Fakat bir ittifak içerisinde yer almadıkları halde cumhurbaşkanlığına aday olmayan genel başkanın partisinin başında kalmasının da gerekliliği ortadan kalkmış olur. Çünkü genel başkanların partilerinin başında olmalarının sebebi seçimlere girip hükümeti kurmayı hedeflemeleridir. Cumhurbaşkanlığına aday olmamakla bu hedef ve sebep ortadan kalktığı için genel başkanın partisinin başında kalmasının da bir önemi kalmaz.

Ayrıca bir genel başkan kendi dışında partisinden bir başka üyeyi cumhurbaşkanlığa aday gösterirse ve bu aday cumhurbaşkanlığına seçilirse bu durumda da o genel başkanın yine partisinin başında kalmasının bir gereği kalmaz. Çünkü o partiden hükümeti kurma yetkisini ve devletin başkanı olma yetkisini milletten alan kişinin, partisinin de genel başkanı olma yetkisini alamaması önemli bir çelişki oluşturur ve bu çelişki o genel başkanı mutlaka partisinin başından uzaklaştırır.

Özetle bir ittifak içerisinde yer almayan ve cumhurbaşkanlığına da aday olmayan bir genel başkan yalnızca milletvekilliğini hedeflemiş olur. Bu hedef, genel başkanlığın hedeflerine uymayacağından bu genel başkanın partisinin başında bulunmasının da önemini ortadan kaldırır.

İşte cumhurbaşkanı hükümet sistemi diye adlandırdığımız başkanlık sistemi, genel başkanları cumhurbaşkanı adayı olmaya mecbur etmektedir. Bu mecburiyet genel başkanları, aday olup da seçilemezler ise parlamento dışı bırakır ve süreç içerisinde partinin başından da uzaklaştırılmasına sebep olur.

Parlamenter sistemde başbakan olamayan genel başkanlar devamlı partilerinin başında kalabilmektedirler. Çünkü başbakan olamasalar da parlamentonun bir üyesi olarak seçilebilmektedirler. Fakat cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde genel başkanlar, aday olup da cumhurbaşkanı seçilemezler ise parlamento dışında kalacaklarından partilerinin başında devamlı kalabilme imkânını kaybetmektedirler.

Demek ki cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bir parti herhangi bir ittifak içinde yer almadığı halde, genel başkanının cumhurbaşkanlığına aday olmaması, parlamenter sistemde genel başkanın başbakanlığa aday olmaması kadar garip bir durumdur. Sonuçta bu sistem bir ittifak içerisinde olmadıkları halde aday olmayan veya olup da seçilemeyen genel başkanları eleyen bir sistemdir.

Bu yazi toplam 1896 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR