Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DEVLETİN GÖREVLERİNDEN BİRİ

Vehbi Yahşi
13.03.2018 / 00:00


Ancak büyük sermayelerle yapılan yatırımlarla oluşan iş kollarından biride çay, fındık, tütün, ayçiçeği, zeytin, şeker pancarı gibi ürünler olan endüstriyel tarım ürünlerinden elde edilecek sanayi ürünleri için oluşmuş tarım endüstrisidir.

Özel sektör bu alanda yeterli veya hiç yatırım yapmaz ise, devlet yatırım yapmak zorundadır. Yoksa tarım kesiminin bu kısmında işsizlik yükselir ve bu işsizler sanayi ve hizmet alanına kayacağından bu alanlarda da işsizliğin yükselmesine sebep olurlar. Ayrıca endüstriyel tarım ürünleri yeterli miktarda üretilemeyeceğinden bu ürünlerden elde edilecek sanayi ürünlerinin ülkede eksikliğinin yaşanmasından dolayı ilgili olumsuzluklar görülmeye başlanır.

Bu sebeple devlet yaptığı bu tür yatırımları, ancak zarar ediyor ise birde aynı yatırımları özel sektör de yapmaya başlamış ise o zaman özelleştirebilir. Çünkü birinci ihtimalde zarar söz konusudur. İkinci ihtimalde özel sektör de aynı alana girdiğinden devlet sektörüne gerek kalmamış olur.

Gündemde olan şeker fabrikalarının özelleştirilmesine bu açıdan düşünerek karar verilmelidir. Şöyle ki; pancar şekerinin, insan sağlığına diğer endüstri ürünü olan şekerlerden daha az zararlı temel gıda ürünlerinden biri olması ayrıca şeker pancarından hayvancılık, alkol ve maya girdileri elde edilmesi sebebi ile şeker fabrikalarının zarar etmesi doğru çalıştırılırsa çok uzak bir ihtimaldir. O halde şeker fabrikalarının özelleştirilmesine zarar etme gibi bir gerekçe ile gitmek de doğru değildir.

Diğer yandan özel sektör de eğer şeker fabrikalarını bu güne kadar devletin paralelinde devlet kadar olmasa da yine de az çok açsa idi o zaman şeker fabrikalarının özelleştirilmesi düşünülebilirdi. Çünkü bu alana özel sektör girmeye çalıştığından ve girdiğinden devlet sektörüne gerek kalmamış olurdu. Fakat ülkemizde özel sektör bu güne kadar ihtiyacımızın hiç olmasa bir kısmını karşılayacak sayıda şeker fabrikaları açmadığına göre demek ki devlet özelleştirme yapsa bile özel sektörün bunları devamlı çalıştırmaya niyeti yoktur. Eğer böyle bir niyeti olsa idi zaten bu fabrikaları devletin paralelinde bu güne kadar az çok açmış olurdu ve açmaya da devam ederdi. Bu sebeple şeker fabrikalarının özelleştirilmesi belli bir zaman sonra kapanmasına sebep olacağından özelleştirmenin yapılması doğru değildir.

Eğer özel sektör şeker fabrikalarını, makine ve teçhizatını devamlı yenilemek şartı ile asla kapatmayacak, mevcut işçilerini çıkarmayacak, belirlenen kotanın altına düşmemek şartı ile devamlı şeker pancarı alımı yapacak ve sonuçta bu kotalara göre pancar şekeri ve yan ürünlerini devamlı üretmek şartı ile alacak ise o zaman şeker fabrikaları özel sektöre satılabilir. Fakat bu şartları sağlayan sektör zaten özel sektör olmaz olsa da kolay kolay bulunmaz. Bu şartları sağlayan ancak devlet sektörü olur.

Etiketler:
Bu yazi toplam 3073 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR