Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEÇİM İTTİFAKI = KOALİSYON

Vehbi Yahşi
23.02.2018 / 00:00


Parlamenter sistemde seçim sonrasında tek parti iktidarlarının ortaya çıkamadığı durumlarda, ikinci ve son seçenek olarak koalisyonlar gündeme gelir. Koalisyonlar birden fazla partinin oluşturduğu ortaklığa dayalı hükümetler olduğu için kuruluş süreçleri zor olabilir ve uzayabilir, sonunda da kurulamayabilir ve ülke yeniden seçime gidebilir. Kurulsa da ömrünün bir sonraki seçim sürecine kadar yeteceğinin garantisi yoktur. Bu sebeple koalisyonlar devamlı erken seçimi gündeme getirir.

Koalisyonların bu olumsuz etkilerinden kurtulmak için, koalisyonlar seçim barajları ile önlenmeye çalışılsa da yine de koalisyon ihtimalinin tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir.

Koalisyonların tamamen ortadan kalkması için her seçimde bir partinin en az %50 oy alması gerekir. Her seçimde her hangi bir partinin bu oy oranını alması her zaman mümkün olamayacağına göre o halde demokrasi içinde koalisyonlardan kurtulmak için çareler ve sistemler aramak boşunadır. Çünkü koalisyonlar demokrasinin bir gereğidir. Demokrasilerde koalisyonları ortadan kaldırmak mümkün olmadığına göre olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı sağlayacak sistemi bulmak ve uygulamak daha doğru olur.

İşte bu başkanlık sistemidir. Şöyle ki; başkanlık sisteminde başkanın seçilebilmesi için en az %50+1 oy gerektiği ve bu oy oranını da partilerin tek başına alma ihtimalinin düşük olması, partileri seçime ittifak yaparak girmek zorunda bırakır. Dolayısı ile seçimlerden önce ittifaklar adı altında koalisyonlar yapılmış olur. Bunun sonucunda da bir ittifakın başkan adayının seçilebilmesi mümkün olur. Hükümeti de başkan, meclis dışından kuracağından ve başkanlık sisteminde hükümetin devamı için güvenoyu alma şartı da bulunmadığından, ittifak bozulsa bile başkanın kurduğu hükümetin kurulamama, bozulma ve devam edememe ihtimali yoktur. Böylece bir seçimden diğer seçime kadar ömrü yetecek istikrarlı hükümetler kurulmuş olur.

Görülüyor ki başkanlık sistemi koalisyonların seçimden önce yapılmasını, seçimlere ittifak yaparak girme adı altında gerçekleştirir. Seçimlerden sonra ittifakın bozulmasının hükümeti kurmada ve devam ettirmede bir etkisi olamayacağına göre demek ki seçimlerden önce ittifak adı altında kurulan koalisyonların hükümetleri kuramama ve kursa da devam ettirememe gibi olumsuz etkileri tamamen ortadan kalkmaktadır.

Aslında parlamenter sistemden başkanlık sistemine referandum sonucunda geçmemizin nedeni de, denildiği gibi koalisyonlardan kurtulmak için değil, koalisyonları seçim öncesine ittifak adı altında alarak koalisyonların hükümetleri kuramama ve devam ettirememe gibi olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak içindir.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1322 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR