Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Vehbi Yahşi
17.02.2018 / 00:00


Bu yıla kadar öğrenciler, liselere sınavlı geçiş sistemi olan teog’dan aldıkları puan doğrultusunda başarı düzeylerine göre üstten alta doğru sıralandılar ve Fen, Anadolu, İmam Hatip ve Meslek lisesi sırasına göre liselere yerleştirildiler. Sonuçta başarı düzeyi düşük öğrenciler meslek liselerine yerleştirilmiş oldular.

Bundan sonrada da %5 lik kontenjana sahip, Fen ve bazı seçkin Anadolu liseleri için yapılacak sınavdan sonra eğer bir sınav daha yapılmaz ise, %95 lik kontenjana sahip Anadolu, İmam Hatip ve Meslek liselerine adrese dayalı sisteme göre öğrenci alınacağı için öğrencilerin en son tercih edeceği liseler yine meslek liseleri olacaktır. Çünkü ‘’ ilgi ve yetenekleri ortaya çıkartılmamış öğrenciler mesleki eğitimden kaçarlar ve akademik eğitimi tercih ederler’’ Yeni sistemde de ‘’gerektiğinde sınav yapılır’’ kuralına göre eğer bir sınav daha yapılırsa o zaman sistem tamamen teog’a dönüşeceği için yine meslek liselerine puanı en düşük öğrenciler yerleşecektir.

Ancak öğrencilerin ilgi ve yetenekleri ortaya çıkartılırsa o zaman meslek liselerine yeterli sayıda ve mesleki eğitimi başarabilecek seviyede öğrenciler yerleşir. Bunun içinde ortaokul eğitimi yönlendirme sistemine göre yapılmalıdır. Bu sebeplerden dolayı bugüne kadar olduğu gibi bu günden sonrada meslek liselerine ne yeterince öğrenci bulunabilecek ne de bulunan öğrenciler mesleki eğitimi başarı ile sürdürebilecektir.

Yakın zamanda da ortaokul eğitimini ilgi ve yetenekleri ortaya çıkaran yönlendirme sistemine göre yapacağımıza dair bir ihtimal gözükmediğine göre, meslek liselerinde başarılı bir eğitim süreci meydana getirmek ve meslek liselerini tercih edilecek liseler arasında görmek için mevcut duruma başarıyı artırmak için olumlu ilaveler yapmak gerekmektedir.

Şöyle ki; eğer meslek liseleri içerisinde her bölümün teorik eğitim vermeyen yani sadece pratik eğitim veren bölümü de açılırsa o zaman, bölümlerde teorik derslerden başarısız olan öğrenciler o bölümün sadece pratik bölümüne alınabilir. Bunun sonucunda da bölümlerin hem teorik-pratik bölümlerinde hem de sadece pratik bölümlerinde eğitimin kalitesi artırılmış olacaktır. Bu kalite yükselişi daha sonra öğrencilerin meslek liselerini tercih etmelerine de sebebiyet verecektir. Ayrıca bölümlerin sadece pratik kısmında eğitim gören öğrencilere küçük sanayi ve organize sanayi bölgelerinde bölümleri ile ilgili iş kollarında haftanın bir bölümünde uygulama yaptırılırsa, bu öğrencilerin meslek lisesinden mezun olduktan sonra iş hayatına entegre olmaları daha kolay ve çabuk olacaktır.

Tabiî ki dileğimiz bizi bu ilave tedbirleri düşündürmekten kurtaracak olan, ortaokullarda yönlendirme esasına dayalı eğitim sistemini bir an önce bulup ve geçmek olmalıdır.

Etiketler:
Bu yazi toplam 816 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR