Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

LİSELERE YENİ SINAVSIZ GEÇİŞ SİSTEMİNİN, TEOG’A DÖNÜŞÜMÜ.

Vehbi Yahşi
02.02.2018 / 00:00


Liselere sınavlı geçiş sistemi olan Teog kaldırıldıktan sonra, yerine getirilen sınavsız geçiş sisteminin daha uygulanmadan üzerinde yapılan değişikliklere bakılırsa, bu yeni sistem, son yapılan ‘’Gerektiğinde sınav yapılır.’’ şeklindeki değişiklikle de sınavlı sistem olan Teog’a dönüşmüş demektir.

Şöyle ki; yeni getirilen sınavsız sistem daha uygulanmadan ilk sorun olarak belli bir seviyenin üzerinde bulunan öğrencilerin gittiği nitelikli denilen okullara öğrenciler nasıl seçilecek sorunu ortaya çıktı. Sınav olmadığına göre bu okullara, o okulların bulunduğu eğitim bölgesinde ikamet eden öğrenciler seviyelerine bakılmaksızın alınacak mı idi. Bir elemeye tabi tutulmadan bu okullara öğrenci alımının mantığının olamayacağı görülünce de mecburen nitelikli denilen fen ve bazı seçkin anadolu liseleri için giriş sınavı getirilmek mecburiyetinde kalındı. Yani sınavsız yeni sistem, sınavlı sistem olan Teog karşısında ilk yenilgisini aldı ve kısmen sınavlı sistem haline dönüşmüş oldu.

Böylece %5’ lik kontenjana sahip bu nitelikli okullara öğrenci seçimi problemi yine sınavlı yöntemle çözülmüş oldu. Geriye kalan %95 lik öğrenci kontenjanına sahip anadolu, imam hatip ve meslek liselerine öğrenci alımı ise sınavsız olarak yapılacağı kararlaştırılmış oldu. Bu yönteme göre her öğrenci kendi ikamet bölgesinde bulunan bu okullardan beş tercih yapacak ve tercihlerinden herhangi birine yerleşecekti. Fakat yine daha uygulama zamanı gelmeden sorunlar kendini göstermeye başladı. Çünkü öğrencilerin ve velilerinin çoğunun anadolu liselerine gitmek isteyeceği şimdiden belli olmaya başladı. Bakanlık bu yoğunlukta ki anadolu liseleri tercihinin karşılanamayacağını ve öğrencilerin bir çoğunun istemeseler bile zorunlu olarak imam hatip ve meslek liselerine yönlendirileceğini, bu durumunda toplum tarafından kabul edilemeyeceğini görünce, son değişiklikle liselere sınavsız geçiş sistemi yönetmeliğine ‘’Gerektiğinde sınav yapılır.’’ kuralını koydu. Yani bakanlık sistemin tıkanacağını gördü ve tıkanıklığı açmak için yine sistem içine sınavı koymak zorunda kaldı.

Şöyle ki; %95 lik öğrenci kesiminin eğer ekserisi kendi bölgelerinde anadolu liselerine gitmek isterler ise ki isteyecekleri şimdiden bellidir. Yani imam hatip ve meslek liselerini tercih edecek olan öğrenciler azınlıkta kalırsa o zaman tekrar sınav metoduna başvurulacak ve anadolu liselerine gidecek öğrenciler sınavla tesbit edilecek. Çünkü ancak sınav karşısında itirazlar kesilebilir ve sınav sonucunda her öğrenci puanına göre bir okula gittiğinde ancak buna razı olabilir.

Böylece nitelikli okullara sınav yaparak öğrenci seçmek mecburiyetinde kalan bu yeni sınavsız sistem, geriye kalan okullara da öğrenci seçimi için yeni sisteme ‘’Gerektiğinde sınav yapılır.’’ kuralını koyarak yine sınavla öğrenci seçmek mecburiyetinde kalacağını şimdiden ilan etmiştir. Yani yeni sistem, Teog karşısında ikinci yenilgisini de alarak tamamen sınavlı sisteme yani teog’a dönüşmek mecburiyetinde kalmıştır.

Çünkü ülkemizde yönlendirme sisteminin olmadığı ortaokul eğitiminde liselere geçiş için sınav yapmaktan başka çare yoktur. Nitekim bu gerçek sonunda kendini göstermiştir.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1306 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR