HDP'den flaş açıklama
TÜSİAD, İmamoğlu'nu kutladı
YSK Başkanı son rakamları açıkladı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hadi Eğitim Sistemini sorgulayalım ama!

Vehbi Yahşi
20.12.2017 / 00:00


15 Aralık 2017 de İzmir-Ödemiş’te bir lisemizin müdürünün iki öğrencisi tarafından okulda pompalı tüfekle öldürülmesi olayı, eğitim sistemimizin ve eğitimin sacayağı olarak nitelenen öğretmen-öğrenci-veli üçlüsünün acilen sorgulanmasını gerektirmektedir.

Önce eğitim sistemimizi sorgulayacak olursak, bir öğrencinin istek, yetenek ve kapasitesine göre yönlendirilme yaş aralığı olan 11-15 yaşlarının geçtiği ortaokul eğitimi sürecinde öğrencilerimiz yönlendirilmediği için ortaokul sonunda sınavla yönlendirilme yapılmaktadır. Bundan sonra da hem sınavla hem de sınavsız olarak adrese dayalı kayıt sistemi ile yönlendirme yapılacaktır. Yani 15.yaşa girdiğinde öğrenciler yönlendirilmeye çalışılmaktadır. 15.yaşın yönlendirmenin bittiği yaş olması sebebi ile bu durumda tabiî ki öğrenciler gerçek anlamda yönlendirilememekte dolayısı ile istek, yetenek ve kapasitesine uygun olmayan liselerde okumaya mecbur bırakılmaktadırlar. Hele hem sınavla hem de adrese dayalı sistem denilen yeni uygulama başladığı zaman bu olumsuz durum eskiyi aratacak düzeyde zirve yapacaktır. Sonuçta öğrencilerimizin başarısızlığının ve disiplinsizliğinin oranı günden güne artmaktadır ve daha da artacaktır da.

Velilerimize gelince kültürümüzdeki erezyon sebebi ile çocukları haksız olsalar bile her durumda çocuklarının yanında, öğretmenlerin karşısında yer aldıkları için öğrencilerimizin gözünde öğretmenin ve okul idaresinin saygınlığı ve otoritesi sarsılmakta, bunun sonucunda da öğrencilerimiz, öğretmenlerin ve okul idaresinin disiplinini ve otoritesini kabul etmekte zorlanmaktadırlar. Dolayısı ile de okul içi disiplinsizliklerde günden güne artış görülmektedir.

Öğretmenlerimiz ise gerçek anlamda yönlendirilememiş öğrencileri eğitmenin zorluğu ile karşı karşıya kalırken diğer yandan da veli desteğinin günden güne azalması ve bakanlığımızın da her durumda velilerin yanında yer alması karşısında yalnızlaşmakta ve güçsüzleşmektedirler. Öğretmenlerin ekonomik şartlarının iyi olmaması bir yana eğitim sistemimizin bu hali ve veliler ile bakanlığımızın öğretmenlerimiz karşısındaki bu tutumları, öğretmenlerimizin mesleklerini doğru olarak icra etmelerini günden güne zorlaştırmaktadır.

Artık ülkemizde sorunsuz bir eğitim öğretim sürecine girmemiz için, öğrencilerimizi ortaokul sonrasında sınava sokmaktan ve adrese dayalı okullarda öğrenciler istemese bile okumaya mecbur bırakmaktan kurtaracak olan ortaokul eğitimi sürecinde sınavsız olarak öğrencilerimizi yönlendirecek bir eğitim modelini bakanlığımızın acilen bulması ve uygulaması gerekmektedir. Diğer yandan da öğretmen ve idarecilerin saygınlığının ve otoritesinin korunması ve artırılması için gerekli olan tüm tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Çünkü milletin ve devletin temeli olan kültürü saygın öğretmen ve doğru eğitim oluşturur.

Etiketler:
Bu yazi toplam 684 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR