HDP'den flaş açıklama
TÜSİAD, İmamoğlu'nu kutladı
YSK Başkanı son rakamları açıkladı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÖĞRETMEN

Vehbi Yahşi
24.11.2017 / 00:00


Öğretmenin çalışma alanı sınıftır. Sınıf ise mikro ölçekte bir toplum modelidir. O halde öğretmen sınıf bazında bir toplum yönetmektedir.

Öğretmen, öğrenciye bilgi kazandırmanın yanı sıra bilgiye ulaşmanın yollarını da öğretmektedir. O halde öğretmen öğrencinin mesleki veya akademik alanda bilgi ile donanımını sağlamaktadır.

Öğretmen, öğrenciyi mesleki veya akademik alanda eğitmesinin yanı sıra öğrencinin sırası ile kendisine, ailesine ve ülkesine faydalı bir kişilik olması için öğrenciyi insani ve evrensel değerlerin yanı sıra milli ve manevi değerlerimizle de eğitmektedir, donatmaktadır.

Öğretmen, öğrenciyi mesleki veya akademik alana yönlendirerek öğrencinin geleceği hakkında karar vermektedir.

Öğretmenin mezradan büyükşehirlere kadar her yerde çalışma alanı vardır. Yani okul her yerde vardır. O halde öğretmen devletin her yerde bulunan tek personelidir.

Sonuçta bir ülkenin her ferdini, her meslek erbabını yetiştiren öğretmen olduğu gibi öğretmeni yetiştiren de yine öğretmendir.

Öğretmenlik mesleğinin bu fonksiyonları itibarı ile verimli bir şekilde yapılabilmesi için;

Öğretmenin maddi sıkıntılar içerisinde bulunmaması gerekir.

Öğretmenin öğrenciler ve veliler karşısında saygınlığının olması ve korunması gerekir.

Bu sebeple öğrencinin ve velilerin öğretmene not vermesi gibi öğretmeni yetkin olmayan taraflarca ölçme ve değerlendirme yöntemlerinden vaz geçmelidir.

Ayrıca nasıl ki %100 oksijen hava almamız için işe yaramıyor içerisinde belli bir oranda azota ihtiyaç varsa, işte toplum yönetiminde de %100 sevgi işe yaramaz içerisinde az bir oranda da olsa korkuya ihtiyaç vardır. Bu korkuyu sağlayacak olan da suça karşı verilecek olan cezalardır ve bu durum hayatın bir gerçeğidir.

Bu sebeple sınıf bazında bir toplum yöneten öğretmenin, öğrenciye zarar vermemek şartı ile cezalandırıcı yetkisi elinden alınmamalıdır ki öğretmen eğitim ve öğretim görevini yerine getirebilsin, öğrenci ve veli karşısında saygınlığını koruyabilsin. Yoksa öğretmenler öğrenci ve velilerin oyuncağı haline gelir ki bu duruma gelen bir öğretmeninde öğretmenlik mesleğini tamamen icra edemeyeceği ve öğrenciyi iyi eğitemeyeceği muhakkaktır. O halde bindiğimiz dalı kesmek anlamına gelen öğretmeni zayıflatıcı, saygınlığını kaybettirici her türlü davranış, anlayış ve bakış açısından uzak duralım.

Çünkü öğretmen zayıfladıkça toplumda aynı oranda zayıflar dolayısı ile devlet de aynı oranda güçsüzleşir.

Her yıl kutlanan öğretmenler gününün, öğretmenlik mesleğinin önemini anlamamıza ve gereğini yapmamıza vesile olması dileği ile, öğretmenler günü kutlu olsun.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1014 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR