HDP'den flaş açıklama
TÜSİAD, İmamoğlu'nu kutladı
YSK Başkanı son rakamları açıkladı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

LİSELERE SINAVSIZ MAHALLİ YERLEŞTİRME SİSTEMİ

Vehbi Yahşi
21.11.2017 / 00:00


TEOG kaldırıldıktan sonra ‘’Eğitim Bölgesi ve Liselere Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi’’ adı ile getirilen yeni sistem, aslında 1955 yılında açılan Maarif kolejlerine, 1964 de açılan Fen liselerine daha sonra da açılan Anadolu liselerine, Anadolu İmam Hatip liselerine ve sosyal bilimler liselerine öğrenci seçimi için yapılan sınavlar ile ortaya çıkan ve 2013 yılında da sınavsız öğrenci alan Genel liselerin kalmaması ile LGS, SBS, OKS ve en sonunda da TEOG adı ile devam eden sistemin 2013 yılına kadar ki şeklinin aynısıdır. Bunun böyle olduğunu her iki sistemi karşılaştırarak anlayabiliriz.

Şöyle ki; Eski sistemde liseler sınavla girilen önce adı Maarif kolejleri olan sonra adı Anadolu liseleri olarak değiştirilen liseler, Fen liseleri, Anadolu İmam Hatip liseleri ve Sosyal bilimler liseleri ile adrese dayalı olarak sınavsız girilen Genel liseler ve Meslek liseleri olmak üzere 2 gruba ayrılmakta idi. Yeni sistemde de liseler, sınavla girilen Fen, Sosyal Bilimler liseleri ve proje okulları denilen başarı düzeyi yüksek bazı Anadolu liseleri ile adrese dayalı sınavsız öğrenci alan Anadolu liseleri, Anadolu İmam Hatip, İmam Hatip ve Meslek liseleri olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır.

Eski sistemde sınavsız adrese dayalı olarak girilen liselerin bulundukları semtlerin sosyo-ekonomik durumuna göre başarı düzeyleri yükselmekteydi. Bu sebeple bu bölgelerdeki liselere her öğrenci gitmek istediğinden imkânı olan velilerde bu semtlere doğru ikametgâh değişiklikleri yapıyorlardı. Yeni sistemde de aynı durumların cereyan edeceği muhakkaktır.

Eski sistemde sınavla girilen liselere girmek için öğrenciler arasında bir yarış başlamıştı. Bu yarışı en üst noktada tamamlamak için imkânı olan veliler öğrencilerine önce özel ders aldırmaya sonrada dershane eğitimi aldırmaya başladılar. Bu sebeple dershaneler çoğaldı ve velilere önemli derecede ekonomik yük getirmeye başladı. Ayrıca öğrencilerinde eğitim hayatı dışında başka bir hayatları da kalmamıştı. Bir başka açıdan da okullar önemlilik açısından dershanelerin altına düşmeye başlamıştı. Yeni sistemde de aynı durumların olacağı muhakkaktır.

Eski sistemde zamanla sınavla girilen liselere talep arttıkça sınavla girilen Fen ve Anadolu liselerinin sayısı yetersiz kalmaya başladı. Bu durumun paralelinde sınavla girilen liselerin sayısı da artmaya başladı. Artık zamanla sınavsız girilen liselerin sayısı sınavla girilen liselerin sayısının altına düşmeye başladı. 2013 yılına gelindiğinde de artık sınavsız girilen lise kalmamıştı. Yeni sistemde de aynı sürecin meydana geleceği muhakkaktır. Çünkü Yeni sistemdeki sınavla girilen Fen, Sosyal bilimler liseleri ve proje okullarının sayısı zamanla yetersiz hale geleceğinden bu liselerin sayısında öğrencilerin taleplerinin artışı oranında artışa gidilecektir. Aynı eski sistemde olduğu gibi zamanla sınavsız girilen liselerin sayısı sınavla girilen liselerin sayısının altına düşecektir. Hatta zaman gelecek artık sınavsız girilen lise kalmayacaktır.

Buna göre eski sistemden ayrılmamıza sebep olan gerekçeler yeni sistemde de zamanla oluşacağından sistemin eski sistem olduğu o zaman iyice anlaşılacak ve sistemin terk edilmesi tekrar gündeme gelecektir. O halde bu kısır döngüden ve zaman kaybından kurtulmak için getirilen yeni sistemin eski sistemin 2013 yılına kadar ki şekli ile aynısı olduğunu, sistemi denemeden anlayıp hemen vaz geçmek gerekir. Yerine eğer bulunabilirse öğrenciyi 4 yıllık ortaokul eğitimi süresince ölçüp değerlendiren ve tüm liselere sınavsız yönlendiren bir sistemin getirilmesi gerekir. Yoksa yeni sistem diye eski sistemlere farkında olmadan dönüp dururuz.

Etiketler:
Bu yazi toplam 653 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR