HDP'den flaş açıklama
TÜSİAD, İmamoğlu'nu kutladı
YSK Başkanı son rakamları açıkladı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye nereye gidiyor?

Adalet Bora
09.10.2017 / 00:00


ABD'nin dün akşam Türkiye'ye yönelik şok kararı, birçok gerçeği yeniden önümüze koydu..Adım adım kuşatılmış bir ülke haline getiriliyor Türkiye Müteffik-dost diye övgülerle başa konulanlar tek tek bırakıyor. Her gün yeni bir sorunla uyanan Türkiye'nin bundan sonraki süreçte çok daha fazla sürprizlerle karşılacağı da kaçınılmaz bir gerçek.

Peki Türkiye bugünlere nasıl geldi? Neden kuşatılıyor?

Davutoğlu'nun büyük fikri olarak önümüze konulan Komşularla sıfır sorun'dan, komşularla olan sıfır ilişkiler girdabına girdiğimiz günden beri Türkiye başını sorunlardan kaldıramadı

Peki hatırlıyor musunuz o megola idea'dan kısa bir süre sonra neler yaşadığımızı?

Rusya ile uçak krizi yaşadık.. İlişkiler, ticaret, turizm, politika, komşuluk tuzla buz oldu. İki düşman ülke haline geldik. Gece gündüz yeni yaptırımlar, yeni uygulamalarlar başladı. Anlaşmalar iptal edildi, insanlar sınırdışı edildi. Komşuluktan savaşın eşiğine gelen düşmanlar olduk

Suriye ile konuşmaz, yan yana gelmez olduk. Suriye parçalanırken PKK'nın yeni uzantısı YPG Türkiye'nin yeni belası oldu

İran'la uzaktan uzaktan birbirimize parmak salladık..

Irak yönetimi ile her defasında papaz olduk

Tek komşu olarak Barzani'yi belledik.. Onu kırmızı halılarla, büyük alkışlarla, konfetilerle karşıladık. Sonra Barzani tek komşu bilincine varınca yanıbaşımızda gözümüzün içine baka baka referandumunu yaptı ve şimdi o komşuluk da sıfıra inmiş oldu

Ama bu sefer hiç beklenmeyen bir ilişki daha sıfıra doğru yol alıyor..

Nato mütteffikimiz ABD dün akşam ilişkileri donduracak bir kararla Türkiye'yi şoka uğrattı. Vize işlemlerini süresiz dondurdu.. Bu karar Türkiye'nin hiç beklemediği ve bundan sonraki süreci ve özellikle de Suriye konusundaki durum ve duruşu çok etkileyecek bir karar.

ABD'nin Türkiye'yi gözden çıkarması ne anlama geliyor peki? Tabi ki, yeni mütteffik olarak Barzani'yi görmesi ve ilikşilerini çoktan kurmasından kaynaklı bir karardır.. Türkiye'ye artık ihtiyaç duymadığının da göstergesidir bu karar..

Peki ABD'nin Türkiye'yi gözden çıkarması en çok kimin işin kolaylaştıracak?

Tabi ki İsrail ve Barzani'nin.. Tabi ki, Yunanistan ve Kıbrıs'ın tamamını almak için her türlü pusuda bekleyen Rumların. Tabi ki, Türkiye'nin Ortadoğu'da söz sahibi olma iddiasından çok rahatsız olan Arabistan'ın..

Durum böyle olunca

Komşularla ve mütteffiklerle Sıfır sorundan, elde var sıfıra gittiğimizi kim inkar edebilir ki? Türkiye bu haliyle dört bir yandan kuşatılmış hale gelirken, ABD'nin bundan sonraki tavrı ve tutumu kuşkusuz Türkiye'nin bölgedeki rolünü ve Türkiye için hazırlanan senoryaların da gidişatını değiştirecek.

SONUÇ OLARAK

Sınırları PKK, DEAŞ, YPG, İçerisi FETÖ ve diğer terör örgütleriyle kuşatılmış bir Türkiye'nin önümüzdeki süreçte neyle karşılaşacağını, kendini nasıl bir girdapta bulacağını hiç kimse bilmiyor

Diliyor ve umuyoruz ki, içerdeki ve dışarıdaki işbirlikçilerin hain planları bu topraklarda yeniden sahneye konulmaz. Tüm dileğimiz ve duamız bu..

Etiketler:
Bu yazi toplam 1055 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR