Dev operasyon: çok sayıda kişi yakalandı
Serbest bırakıldı
TSK'dan son dakika açıklaması
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEOG

Vehbi Yahşi
21.09.2017 / 00:00


İlköğretim de öğrencileri ölçme ve değerlendirme yani öğrencileri başarı düzeylerine, ilgi ve yeteneklerine göre ortaöğretimde hangi mesleki eğitim programlarına veya akademik eğitim programlarına yönlendirme ya sınavla yapılır ya da ilköğretim süreci boyunca ölçülerek, değerlendirilerek ve yönlendirilerek yapılır.

Sayın cumhurbaşkanımızın "TEOG kalksın" kararı ve çıkışından sonra bakanlık TEOG ‘un kalktığını ilan etti. Fakat yerine ne getirileceğine dair kararını daha bildirmedi.

Yerine ne gelebilir? Diye düşünülürse TEOG bir sınav olduğuna göre sınav dışında tek yol vardır oda öğrenciyi ilköğretim süreci içerisinde ölçmek, değerlendirmek ve yönlendirmektir. Şu anda bakanlık yetkilileri ve uzmanları eğer yeni bir sınav düşünüyorlar ise bu TEOG'un yerine çözüm olmaz. Çünkü TEOG zaten bir sınav idi. O halde sınav dışı tek yol olan öğrenciyi İlköğretim süreci içerisinde değerlendirme yolunu düşünmelidirler.

Şöyle ki; şimdiki ortaokulların yerine çok programlı diye adlandıracağımız ve içinde her türlü mesleki eğitim programlarının, dini eğitim programlarının ve akademik eğitim programlarının yer alacağı ortaokulları açmak gerekir.

İlkokulu bitiren öğrenciler bu çok programlı ortaokullara gelerek isteklerine, ilgi ve yeteneklerine göre ve velilerinin de izni ile çok programlı ortaokulların kapsamındaki bu programlardan birine kaydolurlar. 4 yılık eğitim süreci içerisinde akademik eğitim programını seçenlerden herhangi bir sınıfta başarısız olanlar, sınıfta kalma yerine mesleki eğitim programlarına geçirilirler.

Sonuçta çok programlı ortaokulların mesleki eğitim programlarından mezun olanların Anadolu liselerine gidiş hakkı olamayacağından meslek liselerine giderler ve akademik programdan mezun olanlarda Anadolu liselerine sınavsız giderler. Ayrıca fen ve sosyal bilimler liselerine giriş için bir sınav açılır ve bu sınava yalnızca Anadolu liselerine gitme hakkı olanlar girer.

Böylece Anadolu liselerine giriş için TEOG gibi bir sınava da gerek kalmaz. Çünkü çok programlı ortaokulların akademik programlarından mezun olanların sayısı, Anadolu liselerinin kontenjanlarının sayısından fazla olamaz. Sistemde ki İmam Hatip ortaokullarında da mevcut sınıfların yanına akademik sınıflar açılarak buradan mezun olanlara Anadolu liselerine gidiş hakkı verilerek imam Hatip ortaokulları öğrencileri de eğitim süreci içerisinde değerlendirilmiş ve yönlendirilmiş olur ki bunlar içinde TEOG ‘a gerek kalmaz.

Sınav, öğrenciyi sınav süresi denilen çok kısa sürede ölçüp değerlendirdiği için aslında adil bir yol değildir. Bu sebeple öğrenciyi aldığı okul eğitimi süreci içerisinde ölçüp değerlendirmek daha adildir. Çünkü öğrenciyi ölçme ve değerlendirme süresi eğitim süresi boyuncadır.

İşte sayın cumhurbaşkanımızın TEOG kalksın kararı ve çıkışı, ilköğretim öğrencilerinin daha adil bir şekilde ölçülüp, değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi için ve eğitim sistemimizde uzun vadeli, doğru eğitim modelini bulmamız için bir fırsat doğurmuştur. İşte bu fırsatı değerlendirme adına liselere sınavsız giriş sistemi için yukarıda bir model sundum. İlgili çevreler de bakanlığımıza düşündükleri modelleri sunmalılar ki bakanlığımızda liselere sınavsız geçiş için doğru modeli bulabilsin.

Etiketler:
Bu yazi toplam 654 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR