HDP'den flaş açıklama
TÜSİAD, İmamoğlu'nu kutladı
YSK Başkanı son rakamları açıkladı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

UNUTULDU

Adalet Bora
17.08.2017 / 00:00


Unutludu.. Unuttular o büyük felaketi

17 Ağustos Marmara depremi.. Deprem değildi kıyametti.. 45 saniye denilsede 45 bin yıl gibiydi yaşattıkları.. Korkunçtu.. Dehşetti. Bir ses kopmuş da başka bir alemden yeryüzüne çığlık dağıtıyordu sanki.. Yer - gök sallanıyordu.. Çığlıklar en derin fay hattına düşerken ne annenin çocuğuna, ne babanın evladına, ne evladın annesine, kardeşine bir santim yardım etmesine imkan ve olanak tanımayan kocaman bir kıyamettti 17 Ağustos Marmara depremi

Unutuldu.. Unuttular o büyük felaketi

17 Ağustos 1999 yeryüzünü milyonlarca çığlık tittertti. Ne yardıma koşan oldu ne enkazların altında 'yardım edin' diyen nidaları duyan oldu.. Gölcük'te yeryüzü ile gökyüzü ağlıyordu o sabah.. onkatlı, yedi katlı, beş katlı binaların enkazı bir metreyi geçmiyordu..

Unutuldu. Unuttular o büyük felaketi

Demirden çalan, betondan çalan, zeminden çalan alçak müteahhitlerin yaptığı ve güven apartmanı, huzur apartmanı, mutlu apartman adını verdikleri mezarlıkların hesabı hiç sorulmadı

Unutuldu. unuttular o büyük felaketi

Depremzedeler için toplanan paralar iç edildi. Toplanan yardımlar yağmalandı, evler, işyerleri yağmalandı. Verilen konutlar başkalarına verildi.. Ahhh ne büyük felaketti ve sonrasında yaşananlar ne korkunç şeylerdi..

Unutuldu. Unuttular o büyük felaketi...

Denizi doldurup üsütüne beton yığarak, kumdan evler yapıp o günün yöneticilerinden ruhsat alarak insanlara mezar satanlar, doğanın dengesini siyasete ve üç kuruşa pazarlayanlar o büyük felaketin ortakları olarak kıyamete kadar lanetleneceklerdir. Bunu unutmadık. Unutmayacağız.

Şİmdi bir günlüğüne depreme dikkat çekildiğine ve felaketin geleceğine dair söz edenlere bakmayın siz

18 yıl geçti felaketin üzerinden. Ne yapıldı?

Beş katlı binaların yerini 15-20 katlı binalar aldı.. Tek bir deprem dayanıklılık testi yapılmadan üstelik. Felaketin adresi sadece marmaraysa eğer Bakın o binalara, o her sabah mantar gibi biten rezidanslara, on kattan başlayarak yine mantar gibi dip dipe yapışmış binalara.. Sizce 18 yıl önceki felakketen daha korkunç bir felaket beklemiyor mu bizi! Sizce bu felaket 18 yılın sonunda tamamen unutulmuş ve rafa kaldırılmamamış mı?

Nerede tek katlı veya en fazla üç katlı evler. Nerede çadır kuracağımız evlerin bahçeleri.. Nerede her mahallede toplanma merkezleri. Nerede Deprem sigorta zorunluluğu. Nerede deprem bilinci arttırma çalışmaları. Nerede Arama-Kurtarma ekipleri. Nerede hastanelerin, okulların, AVM'lerin depreme dayanıklı olduğunu gösteren belgeler.. Nerede çıkış kapıları, nerede hayatta kalmaya dair bir bilgi, bir araç, bir gereç kırınıtısı?Yok... Hiç birşey yok.. Unutuldu.. Unuttular o büyük felaketi.. Tek dileğimiz ve duamız; Allah bir daha göstermesin. 

Etiketler:
Bu yazi toplam 1076 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR