Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DEVLET KURMAK!

Vehbi Yahşi
12.08.2017 / 00:00


Devlet; Tarihsel sürece bağlı bir oluşumdur.

Devlet, toplulukların millet olma özelliklerini kazandıktan sonra milletin organize olmuş biçimidir. Bu sebeple devlet tarihsel sürece bağlı bir oluşumdur. Çünkü insan topluluklarının hem millet olma özelliklerinin oluşması hem de millet olduktan sonra organize olabilmeleri doğal olarak bir tarihsel süreç gerektirmektedir.

Örneğin; Türk milleti, M.Ö 2000 yılları ile M.Ö 300 yılları arasında ki 1700 yıllık süreç içerisinde ancak millet olma özelliklerini kazanmış ve M.Ö 300 yıllarında da Hun imparatorluğu adı ile devletleşebilmiştir. Bu sebeple ne milletler bir anda oluşabilirler ne de devletleri bir anda kurulabilirler.

Devletler bir anda kurulamadığı gibi bir anda da yıkılamazlar yine tarihsel süreç içerisinde yok olurlar. Şöyle ki, bir devletin yıkılması için kurumlarını ve milletinin millet olma özelliklerini kaybedecek kadar uzun süreli işgal altında kalması gerekir.

Bunların dışında tarihte kuruldu ve yıkıldı diye yorumladığımız devletler aslında ne kurulmuştur ne de yıkılmıştır. Yıkıldı diye yorumladığımız devletlerde aslında olan yıkılış değil siyasal rejim değişiklikleridir. Şöyle ki, mutlak veya meşruti monarşi ile idare edilen devletlerdeki hanedan değişikliklerini, yine monarşilerden cumhuriyete geçişleri hep bir millete ait bir devletin yıkılışı ve yerine yine o millete ait yeni bir devletin kuruluşu şeklinde yanlış yorumlamaktayız. Hâlbu ki doğrusu aynı devlette bir dönemin sona erip başka bir dönemin başlaması hadisesidir.

Kendimizden örnek verecek olursak, Selçuklu devleti yıkıldı, Anadolu’da Türkiye Selçuklu Devleti kuruldu diye tarihi yanlış yorumluyoruz. Halbu ki doğrusu, Selçuklu devletinin orta doğudaki döneminin bitip Anadolu’daki döneminin başlaması hadisesidir.

Eğer Selçuklu adındaki Türk devleti yıkılsaydı Anadolu’da Selçuklu adı ile bir Türk devleti de olamazdı. Yine Türkiye Selçuklu devleti yıkıldı Osmanlı devleti kuruldu diye tarihi yanlış yorumluyoruz. Halbu ki doğrusu, Anadolu’daki Türk devletinde Selçuklu döneminin sona erip Osmanlı döneminin başlaması hadisesidir. Eğer Anadolu’da Selçuklu adı ile var olan Türk devleti yıkılsa idi Osmanlı adı ile de bir Türk devletine rastlanmazdı. Yine 1922 de saltanatın kaldırılması ile Osmanlı devleti yıkıldı sonrada 1923 de Cumhuriyet rejimine geçmekle Türkiye Cumhuriyeti Devleti adı ile yeni bir Türk devleti kuruldu diye tarihi yanlış yorumluyoruz. Halbu ki doğrusu, devletimizde mutlaki ve meşruti dönemler olan Osmanlı döneminin sona ermiş cumhuriyet döneminin başlamış olmasıdır. Eğer Osmanlı devleti yıkılsa idi yani Anadolu işgallerden kurtulmasa idi ne saltanatını kaldıracak bir devlet bulabilirdik ne de Türkiye Cumhuriyeti adını koyacak bir devlet bulabilirdik.

Bu sebeple ülkemiz gündeminde tartışılan yeni bir devlet kuruyoruz iddialarının bilimsel bir değeri ve temeli yoktur. Ülkemizde olan ise tabi ki yeni bir devlet kuruluşu değil, devletimizin rejiminde referandumla yapılan bir değişikliktir. Yani Cumhuriyet rejiminin parlamenter demokrasi modelinden başkanlık modeline geçiştir. Özetle devletimizin cumhuriyet rejiminde yürütmede parlamento dönemi sona erecek ve başkanlık dönemi başlayacaktır.

Görülüyor ki bir millete ait bir devlette bir dönem sona erip bir başka dönem başlıyorsa ne o millete ait devlet yıkılmış ne de o millete ait yeni bir devlet kurulmuş demektir. Gerçekte olan ise o millete ait bir dönemin sona erip bir başka dönemin başlaması hadisesidir.

Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anadolu da bir Türk devleti olarak Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri ile yaklaşık 1000 yıldır vardır diyoruz.

Etiketler:
Bu yazi toplam 946 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR