Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SMA HASTALARI İÇİN

Vehbi Yahşi
11.06.2017 / 00:00


Genellikle bebeklik döneminde ortaya çıkan ve SMA denilen , kas hareketlerini kontrol eden sinir sisteminin tahrif olmasıyla kasların erimesi ve zayıflaması belirtileriyle önce hareket fonksiyonlarını felç edip hastayı yatalak yapan sonrasında da solunum sistemini etkileyerek hastayı makineye bağlı hale getirerek ölüme götüren bu hastalığa ülkemizde 3 bin çocuğun yakalandığı ve bu çocuklardan 132 sinin de acil tedavi edilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Hastalık sadece ABD de bulunan bir ilaçla hastaya ilk yıl 6 doz verilerek sonraki yıllarda da 3 doz verilerek tedavi edilebilmektedir. Fakat ilacın bedeli zaten hiçbir işçi ve memurun hatta çoğu üretici ve ticaret erbabının dahi karşılayamayacağı büyüklüktedir. Çünkü tek dozu 175 bin dolardır.

Bir SMA hastasının tedavisi için ilaca ödenecek olan bedel ilk yıl 1 dozu 175 bin dolardan 6 doz 1 milyon 50 bin dolar tutmaktadır.İlk yıldan sonraki yıllarda tedavisi bitene kadar her yıl 525 bin dolar gerekmektedir. Bu bedel ancak Türkiyede ilk onlara,ilk yüzlere girebilecek büyüklükteki zenginlerin ödeyebileceği bir rakamdır.

Bir SMA hastasının en erken tedavisinin 3 yılda biteceğini varsayarsak,3 yılda gerekli olan 12 dozun bedeli 2 milyon 100 bin dolardır. Acil tedavisi yapılması gereken 3000 hastadan 132 si için de buna göre 3 yıl için 277 milyon 200 bin dolar gerekmektedir.Bu bedeli 132 hasta sahibi tamamen olmasa bile kısmen dahi ödeyemeyeceğine göre çocuklar da bu sebeple ölüme terk edilemeyeceğine göre o halde devlet ödemelidir.

Devletin hazinesi bu bedeli ödemeye yeterli olmayabilir.Fakat devlet ,hazinem yeterli değil diye ödeyememezlik yapamaz. Çünkü devlet çare merkezidir ,devlet çare bulmak zorundadır,çaresizlik devleti zayıflatır ve devlete yakışmaz. Devlet nasıl çare bulacaktır denilirse ,nasıl ki milletin çare merkezi devlet ise devletin çare merkezi de millettir.O halde devlet de çaresiz kaldığında millete müracaat etmelidir.Demek ki devletin hazinesi müsait olmasa bile devlet millete müracaat eder ve milletten bu parayı toplayarak bu bedeli yine öder,çocukları ölüme terk edemez.Nasıl denecek olursa,

Şöyle ki devletimiz, yaklaşık 26 milyon işçi,memur,esnaf,üretici,sanayici vb.çalışanı ,10 milyonda emeklisi olmak üzere toplamda 36 milyon olan gelir sahiplerinden ayda 1 lira SMA hastaları için ilaç parası adı altında para toplasa yılda 432 milyon , 3 yılda da 1 milyar 296 milyon eder ki, bu da 370 milyon 285 bin dolar demektir.Görülüyor ki SMA hastaları için herkes den ayda 1 lira toplasak bile 3 yılda gerekli olan paranın yaklaşık 93 milyon dolar fazlasını dahi toplayabiliyoruz.O halde emekliler dışında sadece 26 milyon çalışandan ayda 1 lira toplasak yılda 312 milyon ,3 yılda 936 milyon yani 267 milyon 428 bin dolar eder ki,buda gereken paranın hemen hemen hepsinin sadece çalışandan ayda 1 lira gibi en düşük bir kesinti ile bile toplanabileceğini göstermektedir.

Görülüyor ki ;Nasıl ki millet çaresiz kaldığında devlete müracaat ediyor ise ,devlet de çaresiz kaldığında millete müracaat etmelidir.Çünkü devlet ile millet birbirinin çaresidir.Devlet-Millet olma özelliğinin ilki birbirine çare olma özelliğidir.

Zaten çağlar boyu bu milleti devleti ile birlikte yaşatan da bundan sonra Dünya durdukça yaşatacak olan da bu birbirine çare olma özelliğidir.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1145 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR