Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

23 NİSAN 1920 GERÇEĞİ!

Vehbi Yahşi
22.04.2017 / 00:00


1920'lere geldiğimizde Anadolu dışındaki topraklarımızın yanısıra Anadolunun batısı İngilizler ve Yunanlılar, Akdeniz bölgesinin bazı bölgeleri İtalyanlar ve Fransızlar, Güneydoğu Anadolunun bir kısmı da Fransızlar ile İngilizler ve Doğuanadolunun en doğusu da Ermeniler tarafından işgal edilmiş durumda idi. 

Ülkemiz 1920 itibarı ile Saltanat+Meclis şeklinde ki meşrutiyet rejimi ile yönetiliyordu. Fakat işgal dönemlerinde meclis açık değildi ve de ülkeyi meclis onayı almadan ve hatta meclis denetiminde olmadan sadece Padişahın atadığı hükümetler yönetiyordu. 

Bu sebeple ülke çapında halk tarafından Müdafaa-i Hukuk cemiyetleri adı ile bu günkü anlamda STK'lar oluşturularak bu durumun hukuksuz olduğu belirtiliyor, Meclisin bir an önce seçimler yapılarak açılması ve ülkenin kaderine el koyması isteniyordu.

Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri, Sivas kongresi ile tek çatı altında birleştirilerek ve yetkileride Heyeti Temsiliye denilen ve başkanı da Mustafa Kemal olan bir heyete verilerek İstanbul'daki hükümete baskı yaptırılarak seçimlere gidilip meclisin açtırılması isteniyordu. 

Nitekim İstanbuldaki hükümet Heyet-i Temsiliyenin baskıları sonucunda seçimleri yaptırınca Atatürk’ünde Erzurum mebusu olarak seçildiği meclis İstanbulda açıldı.

Açılan meclis ülkenin sınırlarını belirleyen Misak-ı Milli kararını alarak bu sınırlar içerisindeki işgalleri kabul etmediğini açıkladı. Misak-ı Milli kararlarından rahatsız olan ve 13 Kasım 1918 den beri İstanbulda bulunan itilaf devletleri, 16 Mart 1920 de İstanbulun her yerini işgal etti.Bu sebeple meclisin rahat çalışamaması gündeme geldi ve 11 Nisan 1920 de meclis, daha rahat bir çalışma ortamına kavuşuncaya kadar çalışmalarına ara verme kararı aldı.

İşte bu durumda hem Meclis-i Mebusanın bir mebusu olan hem de Heyet-i Temsiliyenin başkanı olan Atatürk, çalışmalarına ara veren meclisin vekilleri ile ve meclis başkanı ile irtibat kurarak meclisin Ankara'ya taşınarak açılması için görüşmelere başladı.

Bu görüşmelerin sonucunda Meclis-i Mebusanın çalışmalarına ara vermesinden tam 12 gün sonra 23 Nisan 1920 de Meclis-i Mebusanın başkan ve vekilleri ile eksik vekillerinde seçilerek Ankara'ya gelmesi sonucunda TBMM adı ile İstanbul'da tatil edilen Meclis-i Mebusanın devamı niteliğindeki Meclis, Ankara'da açılarak görevine başladı ki, 23 Nisan günü açılan TBMM’nin ilk kabul ettiği yasa ‘’Ağnam Resmi vergisi’’ adındaki hayvan vergi yasası oldu. Çünkü 11 Nisan günü tatil edilen İstanbul’daki Mebusan Meclisinin o gün görüşeceği yasa bu vergi yasasıydı. İstanbul’daki mecliste görüşülemeyen bu yasa tasarısı Ankara’da toplanan TBMM’nin çıkardığı ilk yasa oldu. 

Tarihi gerçekler böyle olmasına rağmen, her 23 Nisanlarda, TBMM'nin açılış yıl dönümleri kutlamalarında TBMM'nin açılışına kadar ki Meclis-i Mebusan adı ile tarihi incelenerek kutlanmadığı için halkın zihninde TBMM'den önce ülkemizde meclis yoktu algısı oluşmakta ve bunun sonucunda da 1920'lerde devletimizin yıkıldığı ve ilk defa kurduğumuz meclisle yeniden devlet kurduğumuzun algısı oluşmaktadır. Bu yanlış algılar tarihimizi milletimizin zihninde sıfırlamakta ve milletimize yeniden ve sıfırdan yeni bir tarih yazdırılmasına sebep olmakta dolayısı ile milletimizi hafıza kaybına uğratmaktadır.

O halde her 23 Nisanları TBMM'nin, Meclis-i Mebusanın devamı niteliğinde Ankarada açıldığı gün olarak kutlar isek, millette TBMM'nin devletimizin, İstanbulda çalışmalarına ara veren ve Ankarada açılarak çalışmalarına devam eden meclisi olduğu gerçeğini anlar ve 1920 den 1923'e kadar başkenti İstanbul, Meclisi Ankara'da olan devletimizin kurtuluş savaşından sonra meclis tarafından 1923'de rejiminin meşrutiyetten cumhuriyete geçirildiği ve başkentin İstanbul'dan Ankara'ya alındığı gerçeğini kavrar dolayısı ile de 28 Ekim 1923 gecesinde yıkılıp, 29 Ekim 1923 sabahında yeniden kurulduğu gibi tarihi hafızasının ve kimliğinin kaybına sebep olan bu yanlış tarihi algılardan kurtulur. 

23 Nisan 1920 de Ankarada açılıp milletin kaderine el koyarak Kurtuluş savaşı ile ülkemizi işgallerden kurtarıp sonrada ülkemizi Cumhuriyet rejimine geçiren TBMM'nin Ankarada açılışının 97.yıl dönümü kutlu olsun.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1193 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR