Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEÇİMLERDE VE REFERANDUMLARDA MÜHÜR

Vehbi Yahşi
18.04.2017 / 00:00


Seçimlerde ve referandumlarda YSK, sandık kurullarının asli dökümanları olan oyları ve zarfları sandık kurulunun mühürü ile mühürlemeden sandık kurulunun mühürü ve tercih mühürü ile birlikte hazırlar ve sandık kurulu başkanlarına teslim eder.Sandık kurullarıda seçim saati başlamadan önce oy pusulalarının arkasını ve zarfların üstünü sandık kurulunun mühürü ile mühürler veya seçmene oy pusulası ile zarfı verirken mühürler.

Eğer YSK’lu sandık kurullarına teslim ettiği tüm oyları ve zarfları mühürlü olarak teslim etseydi referandumun sonucunda sandıktan çıkan mühürsüz oylar ve zarfların kesinlikle geçersiz sayılması gerekirdi.Çünkü mühürsüz oy ve zarflar bu durumda kesinlikle oylama süreci dışında sandığa atılmış ve bunun karşılığında da mühürlü oy ve zarflar imha edilmiş demektir.Fakat sandık kurullarına oylar ve zarflar mühürsüz olarak teslim edildiği için,bazı sandık kurullarının bilerek veya bilmeyerek,kasıtlı veya kasıtsız olarak oyları ve zarfları mühürlememe ihtimali her zaman vardır.Bu ihtimalde mühürsüz oyları ve zarfları geçersiz saymak en adil yöntem olarak gözükse de bu durumu inceledikten ve üzerinde düşündükten sonra karar vermek gerekir.

1-Bu durum, mühürsüz oyların ve zarfların sahte olduğunun yani sandık kurulunun asli dökümanları olmadığının ispatı değildir,çünkü YSK’lu sandık kurullarına zaten oyları ve zarfları mühürsüz olarak teslim etmektedir.Ayrıca da sandık kurulu görevlilerinin oyları ve zarfları mühürlememe ihtimali her zaman vardır.

2-Bu durumda mühürsüz oylar ve zarflar geçersiz sayılırsa, yaptığımız referanduma göre düşünürsek bazı sandıklarda referandum saatinin bitişinden sonra mühürsüz evet veya hayır oylarından ya evet oylarının yada hayır oylarının mühürlenerek birinin diğerinin aleyhine geçerli konuma getirilme ihtimali doğacaktır.

3-O zaman demek ki,mühürsüz oy ve zarfları geçersiz saymak adaleti sağlamak anlamına gelmemektedir.

4-Aslında demek ki,mühürsüz oy ve zarflar geçerli sayılırsa, bazı sandıklarda mühürüsüz evet ve hayır oylarından bazılarının sonradan mühürlenerek bir tercihi diğer tercihin aleyhine çoğaltma adeletsizliğinin önüne geçilerek adalet sağlanmış olacaktır.

5-Sonuçta YSK, mühürsüz oyların iptaline karar verirse, bazı sandıklarda mühürsüz evet veya hayır oylarından bazılarının sonradan mühürlenerek geçerli sayılmasına zemin hazırlamış olur ve diğerinin sonradan mühürlenmediği için geçersiz sayılmasına zemin hazırlamış olur ki, asıl o zaman adeletsiz bir karara varmış olur.

6- YSK, tüm mühürsüz oyların hiç birinin tüm sandık kurullarında sonradan mühürlenmediğinin yani mühürüsüz oyların bir kısmının sonradan mühürlenerek geçerli konuma getirilmediğinin garantisini verebiliyorsa,ancak o zaman mühürsüz oyları iptal etmesi adil olur.Böyle bir garantiyi vermek gerçeğe aykırı olacağı için YSK’lunun mühürüsüz oyları iptal etmesi adil olmayacaktır.

7-Ayrıca YSK’nın sandık kurullarının oyları mühürlememe ihmali ve ihtimali sonucunda mühürüsüz oyları iptal etmesi,oyların zayi edilmesi anlamına da gelmektedir.

Sonuçta YSK’nın mühürsüz oyları geçerli sayması,bazı sandık kurullarının kasıtlı veya kasıtsız olarak oyları mühürlememesi sonucunda,mühürüsüz evet ve hayır oylarından bir kısmının sonradan mühürlenerek geçerli sayılması ve sonradan mühürlenmeyenlerin ise geçersiz sayılmaması ihtimalini ortadan kaldırmak içindir. Yani mühürlü,mühürsüz hepsini geçerli sayarak adaletsiz bir sonucun çıkmaması ve oyların zayi edilmemesi içindir.

Demek ki önemli olan zarfın dışındaki mühür değil,zarfın içindeki mühürdür.

Etiketler:
Bu yazi toplam 931 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR