Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DEVLET KURMAK

Vehbi Yahşi
14.04.2017 / 00:00


Referandumun bazı kişilerce ‘’halkın kendi devletini kurma yolunda atacağı ilk adım’’ olarak yorumlanması,referandumda evet çıkarsa rejim değişeceği için acaba Türkiye Cumhuriyeti devleti yıkılacakda yerine yeni bir devletmi kurulacak diye milleti çok rahatsız eden bir tartışmaya yol açtı.

Çünkü milletin hafızasında Osmanlı devletinin 1.Dünya savaşından yenik sayılarak çıkmasına rağmen yıkılmayıp, sadece Anadolu dışındaki topraklarını kaybettiği, sonrasında da Anadolunun bazı bölgeleri işgale uğrasada bu işgallerden de 1919-1922 kurtuluş savaşı ile zaferle çıkarak yine yıkılmadığı, fakat buna rağmen 1923 de rejimi değiştirilerek meşrutiyetten cumhuriyete geçilmesi ile yıkıldığı ve yerine Türkiye Cumhuriyeti adı ile yeni bir devletinin kurulduğu bilgisi,algısı ve imajı var.

Bu durumda tabiî ki parlamenter rejimden başkanlık rejimine geçildiğinde başkanlık rejimini isteyenlerin zihninde artık yeni bir devletin kurulacağı algısı yer alırken, parlamenter sistem taraftarlarınında zihinlerinde artık cumhuriyetimizin yıkılacağı algısı yer alır.Çünkü rejim değişikliği ile aynı devletin yıkılıp yeniden başka bir ad ile kurulabileceği bilgisi ve algısı, 1923 de meşrutiyetten rejiminden cumhuriyet rejimine geçiş, yeni bir Türk devleti kuruldu diye yorumlanınca oluştu ve yerleşti.

Gerçek şu ki, bir millete ait bir devletin yıkıldığının ispatı, o devletin topraklarının bir başka millete ve devlete geçmesidir.Örneğin Bizans 1453 de yıkılmıştır çünkü o tarihten itibaren Bizansın toprakları ve başkenti Osmanlıların toprakları ve başkenti oldu. Halbuki,Anadolu 1923 den öncede Türk milletinindi 1923 den sonrada Türk milletinindir.Anadoluda 1923 den öncede Türk devleti var idi 1923 den sonrada Türk devleti vardır.

Aynı tarihsel yanılgı Osmanlı dönemi tarihçileri tarafından da yapıldı.Şöyleki Anadoluda 1300 lere kadar Selçuklu hanedanları ile var olan ve adı ‘’Türkiye Selçuklu Devleti’’ olan Türk devletine yıkıldı dediler ve ‘’Osmanlı Devleti’’ kuruldu dediler. Halbuki olan sadece iktidarı Moğol istilaları sonucunda kaybeden Selçuklu hanedanı yerine dağılan Türk birliğini tekrar toplayan Osmanlı hanedanının geçmesi ve Anadoluda parçalara ayrılan Türk devletinin Osmanlı hanedanları yönetiminde yeniden toparlanması ve devamı olayıdır.O halde Türkiye Cumhuriyeti devleti Anadoluda yaklaşık 1000 yıllık bir Türk devletidir ve adı olan ‘’Türkiye’’ de Selçuklu dönemindeki ilk adıdır.

İşte hem Osmanlı dönemi tarihçileri hemde cumhuriyet dönemi tarihçileri,hanedan değişikliklerini,hanedanlıkların kaldırılmalarını ve meşrutiyetten cumhuriyete geçiş gibi siyasal rejim değişikliklerini, aynı devletin yıkılıp yeniden yeni bir ad ile kuruluşu olarak tanımlamasalardı yani bu değişiklikleri oldukları gibi tanımlasalardı bugün millette, referandumlar sonucunda yapılacak olan siyasal rejim değişiklikleri devletimiz yıkılacak korkusu veya yeni bir devlet kurulacak algısı oluşturmazdı.

Sonuçta bu yanlış algı millette referandumlarla bile devletinin yıkılacağı korkusunu oluştururken,tarihini yanlış algılamaya hatta hiç algılamamaya yol açarak hafıza kaybına da sebep olmaktadır. Çünkü her yıkılış ve kuruluş algısında millet, tarihini sıfırlar ve yeniden yazmaya başlar

Etiketler:
Bu yazi toplam 972 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR