Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İŞTE KERKÜK GERÇEĞİ

Vehbi Yahşi
31.03.2017 / 00:00


1.Dünya savaşını noktalayan Mondros ateşkes antlaşmasının 7.maddesinin İtilaf devletlerine verdiği, ‘’Gerekli görüldüğünde işgal yetkisi’’gereğince Kerkük vilayetinide kapsayan Musul vilayeti İngiltere tarafından 15 Kasım 1918 de işgal edilmiş ve 24 Temmuz 1923 Lozan antlaşması ile bile İngiliz işgalinden kurtarılamamıştı. Musul ve Kerkük ,5 Haziran 1926 da İngiltere ile yapılan Ankara antlaşması ile de İngiliz mandası altında yeni oluşturulan Irak devletine, bölgeden çıkarılacak petrolün %10 unun 25 yıllığına Türkiyeye verilmesi karşılığında bırakılarak tamamen kaybedilmişti.

Dikkat edilirse antlaşmanın ilgili maddesinde Musul ve Kerkük’ün ‘’ Irak devletine’’ terk edildiği belirtilmiştir.Bugün ise Kerkük’e zamanla Irak içerisinde oluşan, Kuzey Irak Kürdistan özerk yönetimi tarafından kendi bayrakları çekilmektedir.Halbuki yaptığımız antlaşma gereğince biz Kerkük’ü Irak içerisinde var olan herhangi bir özerk bölgeye bırakmadık.Biz kerkük’ü o zaman yeni oluşturulan üniter yapıya sahip bir Irak devletine bıraktık.Bu sebeple Kerkük’e Irak bayrağından başka bayrak çekilemez.Şimdi üniter yapıya sahip bir Irak devleti kalmamış olsa bile hiç olmasa Irak merkezi idaresi bayrağından başka bayrak çekilemez.

Türkiye zaten yıllar önce Kuzey Irakta Kürdistan özerk bölgesinin oluşmaya başlaması ile beraber Musul ve Kerkükte de bir özerk Türk bölgesinin oluşması gerektiğini ortaya atıp savunmalı idi ve gereğinide yapmalı idi. Yani yıllar önce oluşmaya başlayan Kürdistan özerk bölgesinin oluşumuna karşı çıkmamıza gerek yoktu ki zaten de karşı çıkmadık.Biz bu oluşumun paralelinde Türklere de özerk bir bölge oluşturma hakkının doğduğunu belirtip gereğini yapmalı idik.

Türkiye bu güne kadar bu adımları atmadığı için Irakta bir Kürt özerk idari bölgesi oluşurken bunun paralelinde de bir Türkmen özerk idari bölgesi oluşamadı ve bunun sonucunda da oluşan Kürt özerk idari bölgesi, süreç içerisinde genişleyerek Musul ve Kerkük’ü içine almaya başladı.

Artık şimdi ne yapmalıyız? dersek;

99 yıl önce İngiliz işgaline terk ettiğimiz,91 yıl öncede resmen kaybettiğimiz,1118 den beri Selçuklu dönemi ile,1517 den beride Osmanlı dönemi ile Türk milletinin egemenliğinde olan ve resmen kaybettiğimiz 1926 tarihine kadar da yaklaşık 1000 yıllık bir Türk yurdu ve vatan parçası olan bu bölgeyi ve bu bölgedeki Türkleri artık yalnız bırakmayıp gereği neyse onu yapmalıyız.

Bunun gereği de aslında Kuzey Irakta Kürt özerk idari bölgesi oluşurken bu oluşum paralelinde Musul ve Kerkükte de Türklere bir özerk idari Türkmen bölgesi oluşturma hakkının doğduğunu ilan ederek bir özerk idari bölge oluşturulması için gereğini yapmak idi ki bunu da yapamadık.

Hiç olmasa en azından bu bölgeyi terk etmemize sebep olan antlaşmanın gereği olarak ,Musul ve Kerkük’ün Irakta oluşmuş ve oluşacak olan hiçbir özerk idari bölge içerisine alınamayacağını eğer alınacaksa bunun ancak bir Türkmen özerk idari bölgesi oluşturularak kendi kapsamı içerisine alınması gerektiğini, bunlar olamayacaksa da ancak o zaman Irak merkezi hükümetinin idari bölgesi içerisinde olması gerektiğini savunmalıyız ve bunun için de ne gerekiyorsa onu yapmalıyız.

Çünkü,

Biz Kerkük’ü Irak içerisinde var olan her hangi özerk bir idari bölgeye bırakmadık. Biz Kerkük’ü o zaman Irak adı ile yeni oluşturulan üniter bir devlete bıraktık.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1057 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR