Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

NEDEN TEK DEVLET, TEK BAYRAK?

Vehbi Yahşi
19.02.2017 / 00:00


Türkiyenin üniter yapıya sahip tek devlet oluşu ve bu durumunu simgeleyen tek bayrağa sahip oluşu, bizim isteğimizin bu yönde olmasından önce,Türkiyenin tarihinden kaynaklanan bir hakikattir. Şöyle ki;Türkiye tarihine en başından günümüze doğru bakarsak, Selçukluların Anadolu topraklarına sahip Doğu Roma İmparatorluğunu diğer adı ile Bizanslıları önce 1048'de Pasinler'de sonra da 1071'de Malazgirt'de mağlup etmesinden sonra Anadolu kapıları Türklere açılmış ve Türkler Anadoluda kurulacak olan Türk devletinin temellerini, kurdukları Türk beylikleri ile atmaya başlamışlardır.

Bu Türk beylikleri; Orta Anadoluda Danişmentliler, Doğu Anadoluda Mengücekler ve Saltukoğulları, Güney Doğu Anadoluda Artuklular ve Ege bölgesinde Çaka beyliğidir.

Bu süreçte Anadoluda var olan devletler sadece Rumlara ait olan Bizans İmparatorluğu ve Bizansın bir parçası konumunda olan Trabzon ve havalisinde bulunan Trabzon Rum İmparatorluğudur. Sonraki süreçte de Bizans, tarihsel süreç içerisinde küçülürken, Anadoludaki bu ilk Türk beylikleri de, Anadolu coğrafyasında 1075 de kurulan Anadolu Selçuklu veya diğer adı ile Türkiye Selçuklu devletine bazıları isteyerek bazılarıda fetih yolu ile katılarak Türkiye Selçuklu devletini daha da güçlendirmişlerdir, daha da büyütmüşlerdir.

Türkiye Selçuklu devletinin Moğol istilaları sonucunda merkezi otoritesinin zayıflaması ile, devlet tekrar kendisini oluşturan Türk beyliklerine ayrılmaya başlamıştır.

Bu Türk beyliklerinin başlıcaları; Osmanlı beyliği, Karamanoğulları, Germiyanoğulları, Aydınoğulları, Saruhanoğulları, Karesioğulları, Candaroğulları, Menteşeoğulları, Hamitoğulları, Dulkadiroğulları ve Ramazanoğullarıdır.

Süreç içerisinde bu beyliklerden Osmanlı beyliği Anadoluda tekrar Türk birliğini sağlayarak ve diğer Türk beyliklerinide egemenlikleri altına alarak Anadoludaki Türkiye Selçuklu devleti adı ile var olan bu Türk devletini bu sefer Osmanlılar adı ile tekrar tesis ve devam ettirmişlerdir.

1.Dünya savaşının sonunda da Anadolu dışındaki topraklar kaybedilmiş ve Anadoluda işgal altına girmiştir. Anadolunun işgallerden kurtuluşu sürecinde de Anadoluda herhangi bir millete ait olan siyasi bir oluşuma ve özerk bir bölgeye rastlanmamıştır.

Cumhuriyetin ilanı ile de Anadoludaki bu 1000 yıllık Türk devleti önce Türkiye Selçukluları sonrada Osmanlılar adı ile var olurken, Cumhuriyetin ilanından sonra da tekrar ilk adı olan Türkiye adı ile Anadoluda var olmaya devam etmiştir.

Dünya durdukca da var olmaya devam edecektir.

Görülüyor ki; son 1000 yıllık Anadolu tarihinde, Rumlara ait olan ve Anadoluda devamlı küçülen, tarihsel süreç içerisinde de yok olarak kaybolan Bizans İmparatorluğuna ve Bizanstan kopan bir parça konumunda olan Trabzon Rum imparatorluğuna rastlanmakta ve diğer yandan da Anadoluda devamlı büyüyen sonrasında da Anadolu dışına da taşan ve bunun sonrasında da tekrar Anadolu sınırlarına çekilen ve ilk adı Türkiye, sonraki adı da Osmanlı olan şimdiki adı da tekrar ilk adı gibi Türkiye olan bu Türk devletinden başka bir devlete rastlanmamaktadır.

Bu sebeple ülkemiz tek devletten oluşmaktadır ve onu simgeleyen tek bayrak bulunmaktadır diyoruz.Yani tek devlet ve tek bayrak söylemini isteğimizin bu yönde olduğu içininden önce hakikat bu olduğu için ve değiştirilmesi mümkün olmadığı için söylüyoruz.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1311 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR