İşte Fenerbahçe'nin toplam borcu
MHP eski ilçe başkanı öldürüldü
Yıldız futbolcusu Galatasaray'ı sildi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Onlar gittiler

Adalet Bora
05.02.2017 / 00:00


Ne çok heveslenir insan dünyaya.. Ne çok kavga eder yalan dolan şeyler için. Ne çok alavere dalavere çevirir üç günlük dünya saltanatı için.. Ne düşeceğini düşünür ne de ettiklerinin hesabını vereceği günü.. Yalana dolanan herkes öylesine heveslenmiştir ki dünyaya kazık çakacağını ve etiklerinin yanına kar kalacağını düşünür.. Kalpler körelmiştir. Vicdanlar susmuştur. Mezara koyup üstüne toprak attığı her yolcuyu kendinden öte sanır..

İşte bu yangılgıdır ki her gün insanları biraz daha insanlıktan çıkararak dünyanın kendi etrafında döndüğüne inandırır.. Bu korkunç yalana öylesine inanmış ki insanlar ne şeref, ne haysiyet, ne adamalılık ne insanlık artık uğramaz olmuş er meydanlarına..

Oysa  Mezarlıklar 'benim' diyenlerle doludur.. Ama yine de yeryüzünde böbürlenerek yürüyenler ve kendini yenilmez görünler aynı zavallılıkla yol alırlar zaman tünelinde.. Ölümün sadece başkaları için olduğuna inararak yaşarlar hayasızca.. Sevdiklerini gömdükleri mezarlıklara giderken sadece onların ebedi istirahatgahı olduğunu düşünerek aynı kibirle yürüyerek dünyayı kirletmeye devam ederler..

Birde yüreğini toprağa dökenler var.. Üç günlük saltanatı elinin tersiyle itip Yunus'un yolunda gidenler var ki onlara selam olsun.. Şairin dediği gibi akibet binince tahta salına ağır ağır buralardan gittiler. İşte onlara yazılır şiirler.. Onlara yakılır ağıtlar.. Yeryüzündeki tüm nidalar sonsuza kadar onlar için çığlık ve sessizlik olup akar yürekten yüreğe

Onlar  ki mecnun dağlarında açan çiçektiler.. Yunusun deryasında yola düştüler, gündüz gece yürüyürek yürek ağrılarını dindirerek ağır ağır bu dünyadan gittiler.. O güzel  ve yiğit insanların arkasında geriye kalan meydanlarda üç beş çapulcu seyran edip duruyor.. Şiirler akıyor, sözler akıyor, kitaplar raflarda toz tutuyor, kuru ve çirkin gürültüler arasında.. Ve ne çok özlüyoruz mecnun dağlarında açan çiçekleri, Yunus gibi od ile pişip yolunu kalplerle birleştirenleri.. Ne çok özledik insan gibi insanları..

Etiketler:
Bu yazi toplam 1265 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR