Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TÜRKİYE BÖLÜNMEZ!

Vehbi Yahşi
03.11.2016 / 00:00


Türkiyenin bölünmesi bir yana dursun,Türkiyenin bölünme ihtimali ve riski dahi yoktur.

Çünkü,ülkelerin bölünebilme ihtimalini taşıması için, siyasal idare bazında birleşik bir yapıya sahip olmaları gerekir ki,birleşik siyasal idareler ayrıldığında da merkezi siyasal idare dağılsın ve ülkeler kendilerini meydana getiren siyasal idarelere ayrılarak bölünsün.

Örneklerle ifade etmeye çalışırsak, bölünme riski taşıyan ülkeler, ABD gibi birleşik devletler, Rusya Federasyonu gibi federatif devletler ve İngiltere gibi birleşik meşruti krallıklar şeklindeki ülkelerdir.

Çünkü bu tür ülkeler kendi içerisinde coğrafyaları belirli ve yine kendi içinde bağımsız siyasal idarelerden oluşmuştur.

Örneklerimizde verdiğimiz ABD her biri kendi başkan ve meclislerine sahip devlet anlamında elliden fazla eyaletten oluşmuş, Rusya federasyonu ise Rusya ile birlikte yirmi bir cumhuriyetten oluşmuştur. İngiltere birleşik krallığı ise İngiltere,Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda adında dört devletten oluşmuştur.

Bu sebeple ABD nin kendisini oluşturan devletlere, Rusya federasyonunun kendisini oluşturan federasyonlara ve İngiltere Birleşik Krallığının da kendisini oluşturan meşruti krallıklara ayrılması riski ve ihtimali her zaman vardır. Nitekim yakın zamanda İngiltere Birleşik Krallığında, çıkma ihtimali olan bir iç savaş yolu ile değil, sadece İskoçyada yapılan bağımsızlık referandumu yolu ile Birleşik Krallık neredeyse bölünecekti. İskoçyada bağımsızlık referandumundan ’’bağımsızlığa hayır’’ oyları fazla çıkınca İskoçya birleşik krallıktan ayrılmama kararı alarak birleşik krallıkta kalmaya devam etti ve Birleşik Kralllık bölünmekten kurtuldu.

Yoksa birleşik krallık bölünmüş olacaktı.Görülüyor ki birleşik devletlerin bölünmesi için günümüzde iç savaşlara dahi gerek kalmamıştır. Referandum yolu ile dahi bölünebilmekteler.

Artık geçmişte kalan bölünmüş ülkelerden de örnek vermek istersek; SSCB adı üzerinde belirli coğrafyalarda siyasal idareler olan cumhuriyetlerin birleşmesi ile meydana geldiği için 1991 de bu cumhuriyetlerin ayrılması sonucunda bölünmüş ve kendisini meydana getiren Orta Asyadaki Türk cumhuriyetlerine, Baltık ülkelerine ve Rusya federasyonu devletine ayrılmıştır. Yine Yugoslavya Sosyalist Federe Devleti de SSCB nin dağılıp bölünmesi sürecinin paralelinde dağılarak bölünmüş ve kendisini meydana getiren devletlere yani BosnaHersek, Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ, Slovenya ve Kosova cumhuriyetlerine ayrılmıştır.

İşte bu sebeple Türkiyenin bölünmesi bir yana dursun, Türkiyenin bölünme riski ve ihtimali dahi yoktur diyoruz.

Çünkü Türkiye belli coğrafi sınırlar içerisinde kendi içinde bağımsız siyasal idarelerden meydana gelmiş yukarıdaki örneklerdeki gibi birleşik bir devlet veya federatif bir devlet veya birleşik bir krallık değil ki, bu siyasal idarelerin ayrılması ile dağılıp bölünebilsin. Sonuçta Türkiye tek bir siyasal idareden meydana gelmiş üniter bir devlet olduğu için yani birleşik ve federatif bir devlet olmadığı için asla bölünmez,bölünemez,bölünme ihtimali ve riski dahi yoktur.

O halde Türkiye gündemine bölünmeyi getirip tartışmak,tarih,sosyoloji ve siyasal bilimlerle ters düşen yani bilimsel değeri olmayan bir tartışmayı sürdürmek demektir.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1240 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR