Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SİNEKLER AVLANMAKLA BİTMEZ,BATAKLIK KURUTULMALI.

Vehbi Yahşi
27.09.2016 / 00:00


Türkiye'nin, pkk’nın 1984 tarihi ile başlattığı Güneydoğu Anadolu bölgesindeki terör saldırıları ile mücadelesinin bu gün itibarı ile 32 yıldır bitmemesinin yani 32 yıldır pkk terörünün bitirilmemesinin nedenlerinden birisi de, tamda bu yazının başlığında belirtilen gerçekle tamı tamına örtüşmektedir.

Şöyleki;pkk’nın konuşlandığı bölge Kuzey Irak bölgesi olduğuna göre, bu coğrafyada merkezi Kandil olmak üzere Irak ile olan sınırımıza çeşitli mesafelerde pkk’nın bir çok kampı bulunduğu halde ve pkk’nın bu kamplardan güneydoğu sınırımızı geçerek ülkemiz topraklarında terörist saldırılarla yürüttüğü yani vur-kaç yöntemi ile vurup tekrar Kuzey Iraka kaçtığı görüldüğü halde; 32 yıldır terörle mücadele şeklimizin pkk teröristlerinin vurmasını bekleyip ondan sonrada bu gerillaları yok etmeye çalışmak şeklinde olması, tabiî ki bataklığı kurutmadan sinekleri avlamaya benzer.

Bu yöntemle günde ne kadar terörist yok ederseniz edin terörü bitiremezsiniz.Çünkü teröristlerin konuşlandığı bölge yok edilmemiştir ve oradan yok ettiğiniz teröristlerin yerine yenileri her zaman gelecektir.

O halde kesin çözüm bataklığın kurutulmasıdır. Yani Türkiyenin sadece havadan değil paralelinde de karadan kuzey Iraka girerek pkk’nın tüm kamplarının ele geçirilerek yok etmesidir. Sonrasında da Türkiye'nin Kuzey Irakta Türkiyeye yönelik terörist hareketliliğin takibi ve yok edilmesi için devamlı bir askeri üssü, gereği kalmadığında kapatılmak şartı ile kurup faaliyete geçirmesidir.

Denilebilir ki; bu girişim başta Irak devletinin sonrada Kuzey Irak Kürdistan özerk bölgesinin egemenlik haklarını ihlal etmek anlamına gelmez mi?

Tabi ki önce Kuzey Iraktaki pkk kamplarının yok edilmesini Irak merkezi hükümetinden sonrada Kuzey Irak Kürdistan özerk bölgesi hükümetinden isteyeceğiz. Onlar bu isteklerimizi yerine getirmezlerse veya getiremezler ise o zaman Kuzey Iraka girmemiz Irak devletinin egemenlik haklarını ihlal etmek anlamına gelmez. Bilakis Irak merkezi hükümetinin ve Kuzey Irak bölgesel Kürdistan hükümetinin yapması gerekenleri onların yerine yapmak anlamına gelir.

Çünkü bir ülke kendi topraklarından, kendi isteği ve iradesi dışında da olsa başka bir ülkeye ihraç ettiği terörün baş sorumlusudur. Ya başka ülkeye kendi isteği ve iradesi dışında da olsa ihraç ettiği bu terörün kendi topraklarındaki yuvalarını kurutup bu terörü yok edecektir yada teröre maruz kalan ülkenin kendi topraklarına girmesine müsade ederek, o ülkenin kendisine yönelik bu terörün yuvalarını yok etmesine fırsat verecektir. Eğer gerekli bu meşru izni o ülkeye vermez ise o zaman kendiside bu terör örgütü ile beraberdir ve bunun sonuçlarına katlanmalıdır.

Evet önemli olması açısından bir kez daha tekrarlarsak, ülkemize Kuzey Irak coğrafyasından 32 yıldır ihraç edilen ve bitirilemeyen terörün bitirilmesi, terörün ihraç edildiği coğrafyadaki yuvalarının yok edilmesine bağlıdır. Sonrasında da Kuzey Irakta ülkemize karşı oluşacak olan terör oluşumu ve hareketliliğini takip edip yok etmek amacı ile ve de gereği kalmadığında da kapatılmak şartı ile devamlı bir askeri üs kurmaktır.

Irak, Osmanlı döneminden önce yaklaşık 200 yıl değişik Türk hanedanlıkları egemenliğinde, Osmanlı döneminde de yaklaşık 300 yıl bizim egemenlik sınırlarımız içerisinde kalmıştır. Irak coğrafyasındaki bu tarihimiz bu coğrafyanın yeniden düzenlenmesinde her ulustan daha çok bize söz hakkı vermektedir.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1137 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR