Beraat etti
Komutanlık duyurdu
Flaş.. Katliam gibi kaza
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Okullar açılırken!

Vehbi Yahşi
19.09.2016 / 00:00


2016-2017 Eğitim ve öğretim yılı bugün başlıyor. Tüm öğrencilerimize,ailelerine ve ülkemize hayırlı olsun. Öğrencilerimiz aileleri ile birlikte sağlıklı, başarılı ve huzurlu bir eğitim ve öğretim yılı geçirsin.

Yine her eğitim öğretim yılı başlarken başta siyasi muhalefet olmak üzere sonrada sosyal toplum kuruluşlarından da eğitim ve öğretim modelimize ait eleştiriler gelmekte ve aslında eğitim modelimizin nasıl olması gerektiğine dair yeni model önerileri ortaya atılmaktadır. Bu durum,’’Ateş olmayan yerde duman çıkmaz.’’ ata sözümüzde de ifadesini bulan hakikat doğrultusunda, eğitim modelimizdeki eksikliklerin bugüne kadar giderilemediğinin bir isbatıdır.

Aslında Ak parti hükümetleri 4+4+4 kesintili eğitim modeline geçerek doğru olan eğitim modelini buldular. Fakat bu modeli tam uygulayamadıkları için istenilen sonuçlara ulaşamadılar.

Bu sebeple doğru eğitim modeli konusunda muhalefetinde arayışları haklı olarak hiçbir zaman bitmedi.

4+4+4 eğitim modelinin tam uygulanamamasının sebebine gelince;bu sistemde öğrenciler eğitimin üç farklı alanı olan akademik,mesleki ve dini eğitim alanlarına ilkokulun bittiği ve öğrencilerin 11 yaşına başladığı yaşta yönlendirilmeleri gerekirken, bizde öğrencilerimiz akademik ve dini eğitim alanına 11 yaşında yönlendirildiği halde mesleki alana 15 yaşında yönlendirilmektedir. 15. yaş yönlendirilmede geç kalınıldığı bir yaş olması sebebi ile bu durumda mesleki alana 11 yaşında yönlendirilmeyen öğrenciler akademik alanın ve dini alanın içerisine zoraki girerek başarısız olduktan sonra meslek liselerine giderek mesleki alana geçiş yapmaktalar.

Bunun sonucunda da bu öğrenciler hem akademik ve dini eğitim alanındaki verimliliğin düşmesine sebep olmaktalar hemde kendileri en baştan mesleki alan içerisinde bulunmadıkları için motivasyonlarını ve heveslerini kaybettiklerinden mesleki alanda da istenilen verime ulaşılamamasına sebep olmaktalar.

Bu durum 4+4+4 eğitim modelinde bulunması gereken ve yönlendirilmenin ilk basamağı olan ortaokullardan meslek ortaokulu’nun bizde bulunmamasından kaynaklanmaktadır.Çünkü öğrenciler bizde var olan ortaokullara 11 yaşında başlayarak akademik eğitim alana yönlendirildiği halde, yine var olan imam hatip ortaokullarına 11 yaşında başlayarak dini eğitim alanına yönlendirildiği halde, mesleki eğitim alanına 11 yaşında yönlendirilmesi gereken öğrenciler sistem içerisinde meslek ortaokul’u bulunmadığından zoraki olarak akademik eğitim alanının ilk basamağı olan ortaokullara ve dini eğitim alanının ilk basamağı olan imam hatip ortaokullarına yönlendirilerek ancak bu ortaokulları bitirdikten sonra meslek liselerine alındıkları için hem meslek liselerine yeterli öğrenci bulunamamakta hemde bu aşamalardan sonra meslek lisesine giden öğrencilerden ülkemizin mesleki ve teknik alanı için istenilen verim alınamamaktadır.

Gelecek eğitim ve öğretim yılında ülkemiz öğrencilerinin tamamının doğru yönlendirilmeler sonucunda 11 yaşında akademik,mesleki ve imam hatip ortaokullarında eğitimlerinin ikinci etabına başladıklarını ve bu kulvarın devamı olan Anadolu,fen,sosyal bilimler,mesleki ve teknik ve imam hatip liselerine eğitimlerinin üçüncü etabı olarak devam ettiklerini sonrasında da meslek yüksek okulları ve üniversitelerde yüksek öğrenimlerine başlayıp ve bitirdiklerini düşünerek yani eksiksiz bir eğitim modelini ülkem adına isteyerek bu eğitim yılınında eğitim modelimizdeki bu eksikliğe rağmen mümkün olabildiğince ülkemiz adına verimli geçmesini diliyorum.

Etiketler:
Bu yazi toplam 1244 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR