Yerli aşı ile ilgili flaş gelişme
Haber
08 Ekim 2020 - Perşembe 08:48
 
Yerli aşı ile ilgili flaş gelişme
TEKNOLOJİ Haberi
Yerli aşı ile ilgili flaş gelişme

,Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli aşı ile ilgili son durumu paylaştı. Bakan Koca açıklamasında: Bilim Kurulumuz toplanarak, güncel durumu değerlendirmiştir. Yerli aşının geliştirilmesinde ulaşılan nokta, Bağışıklık ve İnsidans (Görülme Sıklığı) Taraması çalışmasının ikinci kez yapılması ve tarama testleri politikamız ele alınmıştır.dedi .
.Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Coronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında toplanarak, salgınla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

Toplantıda, öncelikle dünyayla hemen hemen eş zamanlı yürütülen aşı geliştirme çalışmalarında gelinen nokta görüşüldü. İnsan üzerinde ilk uygulamalara en yakın 5 aşının geldiği aşamanın ele alındığı toplantıda, araştırma ürünü olarak üretilen ilk aşının detayları ve diğer 4 aşıda izlenecek aşamalar değerlendirildi.

Hayvan deneyleri tamamlanan Covid-19 aşısının, GMP (İyi İmalat Prosedürleri) sertifikasyonu bulunan tesiste, insan çalışmalarına yönelik ilk üretim aşamasına geçildiği, diğer 4 aday aşı için üretimin yakın olduğu görüşü Kuruldaki değerlendirmelerde netlik kazandı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"TÜİK ile iş birliği içinde yürüttüğümüz 'Toplumsal Bağışıklık ve İnsidans (Görülme Sıklığı) Taraması' çalışmasının tekrarlanarak, antikor seviyesi ölçümüyle bağışıklığın tespiti, PCR testi ile aktif vaka oranının yeniden değerlendirilmesi konusu toplantının diğer bir gündem maddesi olarak ele alınmıştır. Çalışmanın tekrarının pandeminin seyrini daha net çizgilerle değerlendirme açısından faydalı olacağı konusunda görüş birliğine varılmıştır. Bilim Kurulu üyeleri ile tarama testleri politikamız da değerlendirilmiştir. Testlerin yaygınlaştırılarak, temas şüpheli vakalar haricinde test sayısının daha da arttırılması yönünde görüş birliğine varılmıştır."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yerli, aşı, ile, ilgili, flaş, gelişme, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı