Petrol fiyatlarında sıcak gelişme
Trump'tan yeni Türkiye açıklaması
İYİ PARTİ GEBZE YENİLENDİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çayırova eski Belediye Başkanı Şevki Demirci'den açıklama

Çayırova eski Belediye Başkanı Şevki Demirci'den açıklama
12.07.2019 / 00:06


27.06.2019 / 17:55

HABERPİ.COM Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi'nin haberpi.com'a yaptığı "Çayırova Kent Meydanı projesinin geleceği" ile ilgili açıklamaya, Çayırova eski Belediye Başkanı Şevki Demirci'den açıklama geldi..

İŞTE ŞEVKİ DEMİRCİ'NİN O AÇIKLAMASI

“Çayırova Kent Meydanı Projesinin hayata geçirilmesi düşünülen alanda yer alan arsalar için istimlak yapılmamış, arsa sahiplerine paraları ödenmemiş. Öncelikle o arsaların satın alınması gerekiyor ve akabinde inşaat aşaması. Bu da çok yüksek rakamlar gerektiriyor. Doğrusunu söylemek gerekirse Belediye bütçesi şu an için buna müsait değil. Belediyenin satacak arsaları da yok. Belediyeye ait olan arsalar ise vatandaşlara ait olan arsalar üzerindeki düzenleme ortak payından kalmış olan hisseler. Lakin tüm bunlara rağmen tabi ki Çayırovamıza yakışır bir meydan kazandırmak isteriz..”

Yukarıda metni bulunan Haberpi internet sitesinde yayınlanmış olan haber ile ilgili olarak; Açıklama:

Kent meydanı projesi kamulaştırması kamu alanları ile birlikte %90 oranında tamamlanmıştır. Kalan kısım için Kent Meydanı planlarında davalara çözüm amaçlı tadilata gidilmiş, davalar yeni sonuçlanmış, vatandaşlar ile yer konusunda mutabakata varılmış ve hukuki olarak meydan çalışmalarının önünde herhangi bir engel kalmamıştır. 27 adet parsel ve üzerinde bulunan binalar için bedel ödemesi yapılıp istimlak edilmiş ve yıkım işlemleri tamamlanmışken, Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yapılmışken, Kent meydanı projesi yapılmış ihale aşamasına gelmiş durumdayken hiçbir şey yapılmadı demek, istimlak bedelleri ödenmedi demek gerçeğe aykırı bir beyandır. Kaldı ki bu işlemlerin resmi belgeleri belediyede mevcut ve tamamı tarafımızca yürütülmüş işlemlerdir. Kent meydanında yapılacak yapılara ruhsat düzenlenmesinin ve projeye başlanmasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

Şahsım hakkında başkanlığım döneminde yapılan işlerle ilgili yalan, iftira içerikli beyan ve açıklamalar için yasal haklarım saklı kalmak üzere gerçekleri kamuoyu ile paylaşacağımın bilinmesini isterim.

Çayırova Küçük Sanayi projesi için 14.08.2017 tarih ve 10630,10633 sayılı makam olurları ile Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından Bakanlık adına iş ve işlemleri yürütmekle ilgili olarak Çayırova Belediyesini yetkilendirilmiştir. Bu minvalde başkanlığım döneminde bölgenin planları vatandaşlarımızın bedelsiz şekilde daire sahibi olabilmesi için ilave kat ve emsal artışı sağlanarak hazırlanmıştır, tasarım projeleri bitmiştir ve bakanlık tarafından onaylanmıştır. Onaylanan kısımlar için ödemeler bakanlık adına Çayırova Belediyesince yapılmıştır. Kalan işlemlerin bölgedeki vatandaşların mağdur olmamaları açısından belediye tarafından yürütülmesinde yetki bakımından buna engel bir durum bulunmamaktadır. Şu anda projenin tamamlanmasındaki tüm yetki Çayırova Belediyesindedir.

1-Çayırova Kızılay şubesi için mülkiyeti maliye hazinesine ait olan bir kamu alanı tahsis edilmiş olup, bu yer ile ilgili Gebze Ticaret Odası ile protokol yapılmıştır. Bu protokol gereğince bina projeleri hazırlatılmış ve Gebze Ticaret Odası tarafından yatırım kararı alınmıştır.

2-Devlet Hastanesi projesinin plan ve mülkiyet problemi çözülmüştür. Hastane projesi Sağlık Bakanlığınca hazırlanmıştır. 4 yıllık çabamız sonucunda proje ihale aşamasına gelmiş olup, hastane yerinin değiştirilmesi birçok riski de beraberinde getirmektedir.

3-Bu tür yatırımlar kamu kurumlarının uyum içinde ve birlikte verdikleri kararlar neticesinde hayata geçmektedir. Ulaşım ve diğer problemlerin çözümü kurumlarca öngörülmüş olup proje bir bütün olarak tamamlanacaktır.

Zaman ve enerji israfı olan, yatırımı engellemekten öte bir anlam taşımayan tadilat çalışmaları kamuoyu tarafından ibretle izlemektedir.


YAZARLAR