Petrol fiyatlarında sıcak gelişme
Trump'tan yeni Türkiye açıklaması
İYİ PARTİ GEBZE YENİLENDİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAŞKAN BÜYÜKGÖZ İLE GEBZE’Yİ KONUŞTUK

BAŞKAN BÜYÜKGÖZ İLE GEBZE’Yİ KONUŞTUK
16.06.2019 / 15:42


HABERPİ/CENGİZYÜCAK 2004 yılında Ak Partiden Gebze Belediye Başkanı seçilen İbrahim Pehlivan'ın 2009 yılında tekrar aday gösterilmemesi ve aday gösterilen Adnan Köşker'in 2009'dan 2019 yılına kadar tam 10 yıl yani iki dönem başkanlık yapması üzerine, 31 Mart 2019'da da Adnan Köşker'in 3. dönem için tekrar aday gösterileceği konusunda yaygın bir kanı vardı..

Lakin öyle olmadı ve Ak Parti 31 Mart için Zinnur Büyükgöz'ü aday gösterdi..

Zinnur Büyükgöz ismi Gebze kamuoyunda fazla bir şaşkınlık oluşturmadı çünkü Gebzeliler onu biliyorlardı ve yakından tanıyorlardı.

1973 yılında Gebze'ye gelerek ilk öğrenimine burada başlayan ve Gebze İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun olan Zinnur Büyükgöz, 2004 yılında tekrar Gebze'ye dönerek 2004-2009 yılında Gebze Belediyesi Teknik Başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştu..

2009'dan sonra da Gebze'den kopmayan Zinnur Büyükgöz, Gebze Belediyesinin ilçe imar planlarının hazırlanmasına mesleki uzmanlığı ile dışarıdan katkılar sunmuştu..

Başkan seçildikten sonra yoğun bir tebrik ziyaretçisi akınına uğrayan Zinnur Büyükgöz ile buluşmamız ve Gebze'yi konuşmamız bugüne nasip oldu..

Ve kendisine "Gebze'den yetişmiş proje ve teknik kapasitesi yüksek bir isim olmanızdan dolayı Gebzelilerin özellikle şehirleşme konusunda sizden beklentilerinin yüksek olduğunun farkındasınız değil mi" diye sordum..

"Olmaz olur muyum Cengiz bey. Kaldı ki bu kentten yetişmiş bir insan olarak bu kente karşı sorumluluklarım olduğunun hep zaman bilincinde oldum. Evet Gebze'ye yönelik projelerim var. Lakin sadece projelerimin olmuş olması yeterli değil. Projeleri hayata geçirmek ekip ve finansman ister. Ben Gebze Belediyesinin ve o projelerimin kaptanıyım. Kaptanın tek başına bir şeyi istemesi yeterli değil. Tıpkı futbolda olduğu gibi Kaptanın kadrosunun aynı arzuda ve gayrette hedefe odaklanması lazım. Ben şimdi o takımı oluşturmaya çalışıyorum. Ziyaretler, tebrikler, bayramlar vs derken iki ayımız öyle geçti. Şimdi işimize odaklanma zamanı. Bir taraftan çalışma ekibimiz oluştururken, diğer taraftan finansman konusunda elimizin rahat olması için bütçe disiplinini sağlamaya çalışıyoruz" dedi..

-Gebze'den yetişmiş, Gebze'yi bilen birisisiniz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ak Partili ve siyasal iktidar Ak Partide. Tüm bunlar Gebze'de güzel projlerin hayata geçirilmesi için güzel bir fırsat değil mi?

-Kesinlikle öyle. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Tahir Büyükakın'da Gebze'nin değerinin farkında ve gereken önemi her zaman gösteriyor. Bakın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan vekilliği için tercihini Gebze'den yaptı ve Gebze Belediye Meclis üyemiz Yaşar Çakmak beyi başkan vekili yaptı. İnşallah hep birlikte Gebze için güzel projeleri hayat geçireceğiz. İlk önce Gebze takımını kuralım, sağ bek, sol bek, orta alan ve forvetleri belirleyelim..

-Tabi ki büyük projeler için zamana, ekibe ve finansmana ihtiyacınız var. Ama şimdiden Gebze merkezde gözle görülür bir şeyler de yapılabilir. Mesela biz haber yapmıştık, Gebze Çoban Mustafa Paşa caminin önündeki plastikten lunaparkın, Gebze meydanındaki o tarihe hiç yakışmadığını ve teşekkür ederiz siz de o lunapark aletlerini oradan kaldırtarak hem meydanı güzelleştirdiniz hem de tarihi dokuyu rahatlattınız. Şimdi aynı şekilde sık sık gündeme getiriyoruz tarihi çarşı hamamının yanındaki tarihi Bizans Sarnıcının olduğu yer beş yılı aşkın süredir paslanmış teneke levhalarla çevrili duruyor. Hem görsel kirlilik hem de tarihi bir yapının gizlenmiş olmasından dolayı bu alanın bir an önce düzenlenmesi gerekmez mi?

-Doğru söylüyorsunuz. Anıtlar Kurulu ile yapılan yazışmalar neticesinde Çarşı hamamının yanındaki o alanla ilgili yapmak istediğimiz düzenlemeler konusunda bir engel kalmadı. Proje-ihale aşamasına geldik. İşin uzun sürmesi halinde bile o teneke levhaların kaldırılarak yerlerine kentin tarihi ile ilgili tablolara koydurtarak görsel bir güzellik oluşturmayı düşünüyorum..

-Yeni takımınızda size yakın eş, dost ve akraba kriterlerinde isimlerde yer alacak mı?

-(gülümsüyor) Burada takımın başında kaptan olarak ben varım ya. Eş, dost, arkadaş ve akrabalar kendi işlerinin başında olsunlar. Ben burada herkesle çalışırım. Tüm çalışmalarım aleni yani Gebze'ye açık. Bugüne kadar gizlenecek, saklanacak hiç bir hareketimiz ve çalışmamız olmadı ve bundan sonra da olmayacak..

Başkan Büyükgöz'ün bu samimi açıklamalarından ve daha iki buçuk aylık bir hizmet aşamasında olmuş olmasından dolayı pek de fazla bir soruya gerek duymayarak "Gebze için güzel projeler" dileğinde bulununca, Başkandan "Güzel projlere güzel haber" beklentisini duyuyorum..

"Güzel hizmetler, güzel haberleri de beraberinde getirir Başkanım" diyorum ve vedalaşıyoruz..

ZİNNUR BÜYÜKGÖZ'Ü NASIL BULDUM?

Mütevazi bir yapıya sahip olduğu her hareketinden ve konuşmalarından belli olan Başkan Büyükgöz'ü gönlü ve gözü tok buldum. Popülizm meraklısı olmadığını ve çok da fazla ön plana çıkma arzusu içinde olmadığını fark ettim. 

Kendisine çok yakın olan isimlerin daha önce bana söylemiş oldukları "Cengiz bey, Zinnur Büyükgöz, Gebzelinin hakkını ne kendisi yer ne de başkalarını yedirtir" şeklindeki sözleri de anımsayınca "Gebzeliler, 31 Mart seçimlerinde Başkan Büyükgöz'e açmış oldukları krediyi, aksi durum oluşmadığı sürece devam ettirmeliler" diye düşünüyorum.. 


YAZARLAR