HDP'den flaş açıklama
TÜSİAD, İmamoğlu'nu kutladı
YSK Başkanı son rakamları açıkladı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Huawei'ye bir darbe daha: Google'dan sonra ...

Huawei'ye bir darbe daha: Google'dan sonra ...
21.05.2019 / 08:18


ABD ile Çin arasındaki "Ticaret Savaşı" teknolojide kızışıyor. Huawei'ye bir darbe daha: Google'dan sonra Qualcomm ve Intel de fişi çekti

Çinli dev Huawei, peş peşe gelen yaptırımlarla karşı karşıya. Google'ın, Android işletim sistemlerinde lisans iptali kararının ardından ABD'li işletim üreticileri Qualcomm ve Intel de Huawei ile olan ortaklıklarını sonlandırdı.

Web Tekno'nun Bloomberg'den aktardığına göre iki dev, Çinli şirkete teslimatlarını sonlandırmış durumda.

Huawei, özellikle premium ve orta segment akıllı telefonlarında uzun zamandır kendi HiSilicon Kirin işlemcilerini kullanıyor. Ayrıca giriş seviye işlemcilerde de MediaTek tercih ediliyor. Qualcomm ile ortaklığın sonlandırılmasının bu nedenle sarsıcı bir etki yaratmayacağı söylense de işin bir dizüstü bilgisayarlar tarafı var.

Huawei, dizüstü bilgisayarlarında Intel işlemcileri kullanıyor. İki teknoloji devi arasındaki ortaklığın sonlandırılması, yeni nesil Huawei dizüstü bilgisayarlarda bir donanım boşluğu oluşmasına neden olacak.

Huawei, bir süredir dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon satıcısı pozisyonunu zorluyor. Apple’dan sonra Samsung piyasada hâkimiyet kurarken son yıllarda Huawei dev adımlar attı. 2019'un ilk çeyreğinde de 59,1 milyon satış gerçekleştirdi.

Zira Huawei dizüstü bilgisayarlar, yine bir Amerikan şirketi olan Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemini kullanıyor.

Microsoft, hükumetin Huawei’yi kara listeye almasının ardından nasıl bir hamle yapacağını açıklamadı ancak şirketin, ABD’nin yasaklarına saygı duyması bekleniyor. Dolayısı ile Huawei için mobil cihazlar dışında dizüstü bilgisayarlarda da bir işletim sistemi açığı oluşacak.

Qualcomm ve Intel de Huawei Ortaklığını Bitiriyor

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre ABD'li işletim üreticileri Qualcomm ve Intel de Google'ın kararını takip etti ve Huawei ile olan ortaklıklarını sonlandırdı.

AÇIKLAMA GELDİ

Huawei kullanıcılarını şimdilik rahatlatan açıklama geldi: Kullanımdaki telefonlarda Google Play çalışmaya devam edecek Ancak Google, Android güncellemelerinin gelecekte mümkün olup olmayacağı yönündeki endişeleri gidermedi

 


YAZARLAR