Petrol fiyatlarında sıcak gelişme
Trump'tan yeni Türkiye açıklaması
İYİ PARTİ GEBZE YENİLENDİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Erdoğan'dan Ermenilere arşiv çağrısı

Erdoğan'dan Ermenilere arşiv çağrısı
25.04.2019 / 11:02


Adalet Bora/haberpi-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu’na katıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sempozyumda Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Amacı hakikati bulmak olan herkese arşivlerimizin kapıları sonuna kadar açıktır” dedi

“Arşiv, milletin ve devletin hafızasıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, her fırsatta 2 bin 200 yılı aşkın devlet geleneğine, coğrafyamızda da bin yıllık bir geçmişe sahip olduğumuzu ısrarla söylüyoruz. İşte bu devlet geleneğimizin ve yaşadığımız topraklardaki geçmişimizin en büyük dayanağı tarih çalışmaları ile zengin arşiv birikimimizdir. Özellikle Osmanlı, dünyada en iyi kayıt tutan ve bunu muhafaza eden devletlerin başında gelir” şeklinde konuştu.

EY ERMENİLER VARSA ARŞİVİNİZ SİZ DE AÇIN

“Arşivlerimiz sayesinde, tüm dünyaya göğsümüzü gererek gerçekleri haykırdığımız tartışmalardan biri de özellikle Ermeni meselesidir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ermeni meselesi ve terörle mücadele üzerinden Türkiye’ye insan hakları ve demokrasi dersi vermeye kalkışanlara baktığımızda, hepsinin de kanlı bir geçmişe sahip olduğunu görüyoruz. Buna karşılık her fırsatta iftira attıkları bizim ecdadımız ise kalpleri, gönülleri fethederek hâkimiyet alanını genişletmiştir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizi Ermeni meselesi üzerinden köşeye sıkıştırmak isteyenlerin yüzlerine, her fırsatta kanlı geçmişlerini çarpmak mecburiyetindeyiz. Doğu Anadolu bölgemizdeki Müslüman ahaliyi kadın, çocuk, ihtiyar demeden katleden Ermeni çetelerini ve onlara destek verenlerin tehciri, böyle bir dönemde yapılabilecek en makul davranıştır. Tehcir başka bir şey katliam başka bir şeydir. Bunu anlatıyoruz. Buradan yine haykırıyorum, söylüyorum: Tüm dünya şunu bilmeli biz arşivleri sonuna kadar açtık. Ey! Ermeniler varsa arşiviniz siz de açın. Tüm dünya üçüncü ülkeler varsa arşiviniz açın. Bütün arşiv incelemelerinde yetkili olanları çalıştıralım. Çalışsınlar ortaya çıkan tablolardan sonra siyasiler olarak biz konuşalım. Siyasetçinin işi arşivler noktasında bunları incelemek değildir. Anlamazlarda bu işten. Amacı hakikati bulmak olan herkese arşivlerimizin kapıları sonuna kadar açıktır.


Etiketler:
YAZARLAR