Selahattin Demirtaş hakkında karar verildi
Çevre Bakanı niçin istifa etti?
Ak Parti Gebze toplanıyor
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gençler GTÜ'de yarıştı

Gençler GTÜ'de yarıştı
10.04.2019 / 15:53


Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Robotik ve Otomasyon Kulübü (GROK) tarafından bu sene ikincisi düzenlenen ve 2 gün süren Uluslararası Gebze Teknik Üniversitesi Kelebek Robot Olimpiyatları (KelebekRO), her yaştan teknoloji meraklılarının katılımıyla GTÜ 'de  gerçekleştirildi.

OLİMPİYATLARDA 3 YENİ KATEGORİ İLGİ GÖRDÜ

Yurtiçi ve yurtdışından, her yaştan izleyici veya yarışmacıların katılımıyla ülkemizin genç ruhlarını robotik alanında ilerlemeye teşvik etmeyi amaçlayan KelebekRO’da 6 kategoride robotlar yarıştı. Etkinlikte Çizgi İzleyen, Mini Sumo, Serbest gibi bilinen kategorilerin yanı sıra ilk defa uygulanan Hünkâr Çayırı, G.T.Ü. ve Kelebek Drone kategorileri dikkat çekti. Adını kampüsün bulunduğu konum itibariyle Fatih Sultan Mehmet'in vefat ettiği yerden alan Hünkâr Çayırı arazisi, Gel Tasarla Üret (G.T.Ü.) ve Türkiye'de üniversite bünyesinde düzenlenen, geçen yıl ilki KelebekRO tarafından gerçekleştirilmiş olan Kelebek drone ligi kategorileri dikkat çekti.

REKTÖR ASLAN’DAN ÖĞRENCİLERE TAM DESTEK

GTÜ Rektörü Prof. Dr. M. Hasan Aslan, projelerin sunulduğu standları tek tek gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Adını GTÜ’nün baş harflerinden alan Gel Tasarla Üret yarışma kategorisi katılımcılarının ürünlerini de hazırlık aşamasında inceledi. Etkinliğe gösterilen ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Aslan’a yarışmacılar ve düzenleyici grup olan Robotik ve Otomosyon Kulübü başkan ve üyeleri desteklerinden dolayı teşekkür etti. Rektör Aslan, yapılan projeleri başarılı bulduğunu belirterek tüm katılımcıları tebrik etti.

FİRMA TEMSİLCİLERİ DE İZLEDİ

Kelebek Robot Olimpiyatları bu alanda çalışma yapmakta olan ulusal ve uluslararası öğrencileri, akademisyenleri ve bu sektörde yer alan firma temsilcilerini bir araya getirdi. Organizasyonda her yaştan maker ruha sahip kişiler Gel Tasarla Üret (G.T.Ü.) kategorisine katılıp kendilerine verilecek temalar doğrultusunda tasarladıkları fikri 24 saat içerisinde geliştirerek özgün projelerini sunma imkânı buldular. Geçen yıl 5 bini aşan katılımcıyla gerçekleşen ve bu yıl artan sayı bandıyla daha çok ses getiren yarışmada tüm kategorilerde ilk üçe girenlere ödüller verildi.


Etiketler:
YAZARLAR