Düştüler!
Öcalan'ın sözüne uydular!
Ünlü sanatçı hayatını kaybetti!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Whatsapp, Facebook ve Instagram neden çöktü?

Whatsapp, Facebook ve Instagram neden çöktü?
14.03.2019 / 14:02


Dün akşam saatlerinden bu yana Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta dünya çapında erişim problemi yaşanıyor. Peki "tarihinin en büyük kesintisi" olarak nitelendirilen sorunun sebebi nedir?

TM Dijital Haber Merkezi

Dün akşam saatlerinden bu yana yaşanan ve halen yer yer devam eden Facebook, Instagram ve WhatsApp erişim sorununa ilişkin konuşan yetkililer, 2008'den beri böylesine kesinti yaşanmadığını belirterek Facebook servislerinin tarihinin en ağır kesintisini yaşadığını belirtti. Peki milyonlarca kişiyi etkileyen bu kesintinin sebebi nedir?

Konu ile ilgili olarak resmi Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan ve sorunun herhangi bir DDoS (Hacker) saldırısı olmadığını duyuran Facebook, "Bazı kullanıcılarımızın Facebook servislerine erişim sorunu yaşadığının farkındayız. Sorunu kısa sürede çözmek için çalışıyoruz." açıklamasında bulundu.

“FACEBOOK'A DEĞİL, DİREKT VERİ MERKEZLERİNE SALDIRILDI”

Uzmanlar, erişim sorununun kaynağının Facebook'un da altyapısını sağlayan, büyük veri hizmeti veren bulut sağlayıcılara yönelik bir saldırının söz konusu olabileceğini söylüyor.

Uluslararası siber güvenlik kuruluşu NETSCOUT’un ana mühendisi olan Roland Dobbins, TechCrunch'a konu hakkında verdiği bilgide şunları söyledi:

“13 Mart'ta Avrupa’daki bir internet servis sağlayıcısından büyük bir geçiş sızıntısı yapan Sınır Geçit Protokolü yönlendirme sızıntısı olduğu söz konusu. Bu sızıntı daha sonra söz konusu internet servis sağlayıcısından bazı eş zamanlı veya akış aşağı bölümüne de yayıldığı ve o alanlara da sızıntıya yol açtığı anlaşılıyor. Bunun sonucunda da bu popüler internet servislerine erişim kesintisi olduğu görülüyor.”

Tulane Üniversitesi öğretim üyesi Tom Thomas ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bir rota sızıntısının, Facebook'un ve bugünkü bağlı uygulamalarının kesintiye uğramasına neden olmuş ya da katkıda bulunmuş olabilir. Güzergahlar hatalı bir şekilde 'sızdırıldığında', fonksiyonlar ve hizmetlerin kullanılabilirliği üzerindeki olumsuz etkileri büyük ölçüde etkileyebilirler.” ifadelerini kullandı.

Sınır Geçit Protokolünün genellikle statik bir protokol olduğunu anlatan Thomas, “Yani bir kez kurulduğunda nadiren değişir. Bu durumun bir nedeni, otomasyondaki bir hata veya kullanıcılar için en iyi işlevselliği sağlamak için yaptıkları çeşitli değişiklikler ve güncellemeler olabilir. Tahmin etmem gerekirse, bugünkü kesintinin büyük olasılıkla bu tür işlevleri üst düzey bir işletmede kontrol eden koddaki bir kusurdan kaynaklandığından şüpheleniyorum.” diye konuştu.


YAZARLAR