Selahattin Demirtaş hakkında karar verildi
Çevre Bakanı niçin istifa etti?
Ak Parti Gebze toplanıyor
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ak Parti Kocaeli'de onlar niçin aday gösterilmedi?

Ak Parti Kocaeli'de onlar niçin aday gösterilmedi?
14.01.2019 / 21:33


HABERPİ/CENGİZYÜCAK 31 Mart 2019 yerel seçimleri için Ak Parti Genel Merkezi tarafından hazırlanan Kocaeli Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayı gösterilecek isimler listesi içinde mevcut Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım haricinde hiç bir belediye başkanı yer alamadı. Yani Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte tam 12 belediye başkanı tekrar aday gösterilmedi..

İsmail Yıldırım neden gösterildi?

2004 ve 2009 yerel seçimlerinde DYP'den belediye başkan adayı olarak seçimlere katılıp, arkasına sosyal demokrat seçmenlerin bile desteğini alarak, Ak Partiye Kocaeli'de yenilgiyi tattıran tek ilçe ve tek isimdi de ondan gösterildi..

Baktılar ki; Yıldırım'ı sandıkta yenemiyorlar, çareyi onu Ak Partiye transfer etmekte buldular ve Kocaeli'de bir daha da 13-0'ın dokusunu bozmamak için onu hem 2014'de Ak Parti adayı gösterdiler hem de 2019 için tekrar gösterdiler.

Yani alternatifi yoktu yoksa İsmail Yıldırım'ı da değiştireceklerdi bu kez..

Gelelim Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte tam 12 belediye başkanının neden tekrar aday gösterilmediklerine..

Nedeni çok basit;

Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli Ak Partide özellikle 2013'den sonra iyice palazlanan "Patronlu Kocaeli siyaseti" imajının hem Ak Partiye hem de kente zarar verdiğini, 24 Haziran genel seçimlerinde Kocaeli'de Ak Partiye 100 bin oy kaybettirdiğinde gördü..

Ve bu "il patronlu siyaset anlayışı"nın verdiği zararın ilk faturasını seçimden sonra yeni oluşan Hükümette "Bakansız" bırakarak Kocaeli geneline kesti..

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde tekrar oy kaybı yaşayarak 13-0'ın bozulabileceği ihtimalini göz önünde bulunduran Erdoğan, Kocaeli siyasetine el atılmasının zaruriyetinden yola çıkarak 2014 yerel seçimlerinde "Patronlu Kocaeli siyaseti dengeleri" gözetilerek aday gösterilmiş olan tüm ilçe belediye başkanlarını tekrar aday göstermeyerek Kocaeli Ak Parti siyasetinde yeni bir sayfa açtı..

Ve bu yeni sayfanın giriş paragrafında aynen şöyle yazıyor;

"Ak Parti bir dava partisidir. Bu davanın tek lideri Recep Tayyip Erdoğan'dır, Ak Partinin tek patronu da Erdoğan'dır"

İşte bunun içindir ki; mevcut Kocaeli büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının tekrar aday gösterilmemeleri onların kişisel başarısızlıklarından veya haklarındaki şu veya bu iddialardan dolayı değil, Kocaeli'de yeni bir siyaset anlayışının hayata geçirilmesinin zaruriliğindendir...

Yani hiç bir kimse şimdi kalkıp Tahir Büyükakın veya diğer ilçe belediye başkan adayları için "şunun adamı bunun adamı" ya da "arkasında şu milletvekili var bu var" gibilerinden algı yapmasın..

Çünkü gösterilen belediye başkan adayları ya kendi CV'lerinde yazılı bulunan mesleki yeterliliklerinden ve başarı karnelerinden dolayı gösterildiler ya da eski ilçe Başkanları Muzaffer Bıyık ve Şener Söğüt ile İl Başkan yardımcısı Mustafa Kocaman misali teşkilatçılıklarından ve de bu isimler üzerinden tüm teşkilatlara verilmek istenen "bakın davaya hizmet eden nasıl ödüllendiriliyor" şeklindeki mesajdan dolayı..

Peki şimdi ne olacak?

Kazanan belediye başkanları belediyelerini, Erdoğan ve Ak Partinin kendilerine gösterecekleri yepyeni bir siyaset anlayışı ile yönetecekler ve de aynı süzgeçten geçirilerek Genel Merkez tarafından belirlenecek olan Belediye Meclis üyeleri de geçmişte olduğu gibi sadece el indirip el kaldırmayarak Başkanlarını sıkı bir şekilde denetleyecekler..

Aday gösterilmeyen Belediye Başkanları ne olacak?

Küsüp gidenler unutulacak ve istikrarlı bir şekilde siyasetlerine devam edenler ise tekrar bir yerlere gelebilecekler..

Tıpkı 2014'de Dilovası Belediye Başkan adayı gösterilmeyen Cemil Yaman'ın 2015 ve 2018 genel seçimlerinde milletvekili yapıldığı gibi..

Tıpkı 2015'de milletvekili adayı gösterilmeyen Sibel Gönül'ün şimdi İzmit ve 24 Haziran'da aday gösterilmeyen Zeki Aygün'ün de yine şimdi Derince Belediye Başkan adayı gösterildiği gibi..

Burası Türkiye ve artık Türkiye'de yerel seçimler ve özellikle genel seçimler hep kapıda.. 

SON SÖZ; Reis Erdoğan'ın, Ak Parti siyasetinde yeni sayfalar açmak için % 49 oy ile Başbakan olmuş Ahmet Davutoğlu'nu bile kenara çekdiğini düşündüğünüzde şimdi mevcut belediye başkanlarının kenara çekilmesini de normal karşılaybilirsiniz


YAZARLAR