Instagram'dan Şok Karar!
Türkiye ve Yunanistan arasında sıcak gelişme
FETÖ operasyonu; Yüzlerce gözaltı var
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HDP üç büyük kentte CHP-İYİ Parti adayını destekleyebilir

HDP üç büyük kentte CHP-İYİ Parti adayını destekleyebilir
06.12.2018 / 18:41


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir’den aday çıkarılmayabileceği sinyalini verirken, AK Parti’nin geriletilmesi için aday profilinin uygun olması halinde CHP-İYİ Parti adayını destekleyebileceklerini söyledi.

İşte Artık Gerçek sitesinden Derya Okatan‘ın Buldan’la söyleşisinden o bölüm:

Yerel seçimler için HDP’nin öncelikli hedefleri neler?

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu göz önüne aldığımız zaman herkesin aklıselim bir şekilde yerel seçimlere yaklaşması gerektiğini düşünüyorum. HDP olarak bu seçimlerin bir referandum olacağını ve tarihsel bir öneme sahip olduğunu ifade ediyoruz. Türkiye’nin doğusunda kayyumları mutlaka oradan çıkarmak, kayyum zihniyetine son vermek, Türkiye’nin batısında da demokrasi cephesini örmek, AKP ve MHP’yi geriletmek gibi bir hedefimiz var.

Türkiye’nin batısında, özellikle büyükşehirlerde ortak aday çıkararak AKP’nin gerilemesini elbette ki sağlayabiliriz. Herkes AKP ve MHP’yi geriletebilmek için her türlü özveriyi yapmaya hazır.

Türkiye’nin batısı açısından herkesin bu güç birliklerine mutlaka destek vermesi gerekiyor.

HDP İstanbul, Ankara, İzmir’de aday çıkarmayacak mı?

Bu konuda henüz verilmiş bir kararımız yok. Ama gerçekten İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yerlerde halkımızın istediği, demokrasi güçlerinin tamam dediği, bizim adayımızdır dediği bir insan varsa biz onu destekleriz.

-Mesela İstanbul’da CHP-İYİ Parti ortak aday çıkardı, destekler misiniz?

Adayın profiline bakarız.


YAZARLAR