Resmen kapandı
Deprem oldu.
Fener'den büyük sürpriz
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doktor Narlı'dan çok önemli uyarı

Doktor Narlı'dan çok önemli uyarı
29.11.2018 / 05:18


Gebze Fatih Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Fadime Nurdan NARLI, çocuklarda kasık fıtığı ve su fıtığı konusunda çok önemli uyarılarda bulundu 

ERKEN DOĞAN VE DÜŞÜK KİLOLU BEBEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Narlı yaptığı açıklamada; Kasık fıtığı, normalde karın içinde bulunması gereken bağırsakların veya kızlarda yumurtalık

gibi iç organların açık kalmış bir keseden kasığa inmesi, buralarda bir şişlik olarak fark edilmesi durumudur. Kasık fıtığı zaman içinde geçmeyen ve ilerleyen bir rahatsızlıktır. Kasık fıtığına benzer şekilde, erkek çocuklarda karın içindeki suyun torbalara inerek burada şişlik oluşturmasına ise su fıtığı veya tıp dilinde “hidrosel” denir. Yenidoğan döneminde bu durum normal olarak karşılanabilir ve bebek 18 aylık olana kadar su fıtığının büyüyüp küçülmesi aile tarafından takip edilir. Bu arada çocuk 6 aylık aralıklarla çocuk cerrahı tarafından da kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü zaman zaman su fıtığının arkasından bağırsaklar da torbalara inerek fıtık oluşturabilir. Su fıtıklarının bir kısmı zaman içinde 1-2yaşa kadar kendiliğinden geçebilir, bir kısmı ise cerrahi müdahale gerektirir.

TANI VE TEDAVİ İÇİN GEÇ KALMAYIN

Rahatsızlığın tanısı hastanın kasıklarının ve torbalarının muayenesiyle konur. Çocuk ağladığında şişlik oluşur ve yattığında veya sakinleştiğinde kayboluyorsa tanı kesinleşir. Kasık fıtığında mümkün olan en kısa zamanda ameliyat yapılmalıdır. Çünkü torbaya veya kasığa inen bağırsaklar burada sıkışarak boğulabilir. Su fıtığı ise 2 yaşına kadar 2 aylık kontrollerle takip edilmeli, gerekirse ameliyat yapılmalıdır. Ameliyat sabahı, hastaya ameliyattan 4 saat önceden başlamak üzere ağızdan hiçbir katı ve sıvı gıda verilmez. Ameliyat, steril ameliyathane şartlarında, tam narkoz altında, çocuğun hiçbir ağrı duyamayacağı şekilde yapılır. Ameliyattan sonra çocuk derlenme odasında anestezi doktorunun takibi altında bir süre izlenir. 2 saat sonra beslenmesine başlanan çocuk, herhangi bir sorun yoksa poliklinik kontrolüne gelmek üzere taburcu edilir. 


Etiketler:
YAZARLAR