Partilerinden istifa ettiler
Okullar 2 gün tatil edildi
ABD’den yeni FETÖ açıklaması
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Tarım Bakanlığı o iddiaları yalanladı

Tarım Bakanlığı o iddiaları yalanladı
21.11.2018 / 17:35


HABERPİ.COM- Tarım ve Orman Bakanlığı, günlerde pancar üreticileriyle ilgili çıkan haberleri yalanladı..

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şöyle;

“Son günlerde bazı basın yayın organlarında Kahramanmaraş Afşin ilçesi Yazıbelen köyünde pancar üretimi yapan çiftçimizin yetiştirdiği pancarlar üzerinden ‘Alımlar durdu’, ‘Üretim durdu’, ‘Çiftçi isyanda’, ‘Fabrikaya teslim edemedi’ gibi gerçeği yansıtmayan haberler yer almıştır.

Ülke genelinde pancar teslimi her yıl hasatla birlikte eylül ayında başlamakta ve ocak ayına kadar sürmektedir. Fabrikaların işleme kapasiteleri doğrultusunda randevu usulüne göre de alım devam etmektedir.

Böylece pancarın birden fazla yükleme boşaltmadan kaynaklanan kayıplarının önüne geçilmekte, çiftçilerin sıra bekleyerek zaman kaybetmesi, teslim yerlerinde uzun kamyon ve traktör kuyruklarının oluşması da engellenmektedir. Bu yıl da geçmiş yıllar ile kıyaslandığında pancar tesliminde herhangi bir gecikmenin yaşanması asla söz konusu değildir.

Çarpıtılan habere konu edilen Kahramanmaraş’taki pancar çiftçimiz ise kendisine verilen randevu doğrultusunda şimdiye kadar 193 ton şeker pancarını Elbistan Şeker Fabrikasına teslim etmiş, geriye kalan 175 ton şeker pancarının da verilen randevu tarihi doğrultusunda alımına devam edilmektedir.Kasıtlı yapılan haberlerde yer aldığı gibi pancar alımlarının ve üretimin durduğu iddiaları ise yalandır.

Pancar tarımının yapıldığı bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de randevu usulüne göre hasat edilen pancarlar, fabrikalar tarafından teslim alınmaktadır. Ne Kahramanmaraş’taki çiftçimizin ne de diğer pancar üretimi yapan çiftçilerimizin ‘pancarlarının alınmaması, ürünlerinin zayi olması veya farklı şekillerde herhangi bir mağduriyet yaşamaları asla söz konusu değildir.

Ayrıca, mahsulünü fabrikaya randevu sitemiyle teslim eden çiftçilere ilave olarak da nakliye bedeli ödenmektedir. Söz konusu sektör, bakanlığımız tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Çiftçilerimizin herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamaları için ise gerekli kontroller yapılmaktadır.

Basında yer alan ‘olumsuz algı oluşturma içerikli haberlerin’ yukarıda yer verilen bilgiler doğrultusunda değerlendirilmesini kamuoyunun takdirine sunuyoruz” 


Etiketler:
YAZARLAR